Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε 1 – 0 ο ΑΣΤΕΡΑΣ από τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Βόλου

Πάλεψε, όπως μας έχει συνηθίσει ο Αστέρας Πετριτή, αλλά ηττήθηκε με 1 – 0 από τον Ολυμπιακό Βόλου την Κυριακή (26/2) για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου Γ Εθνικής. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο και δίκαια πήρε το 3ποντο της νίκης.

Ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε δυνατά, είχε χαμένες ευκαιρίες και δοκάρι στο 33΄. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πάλεψε με νύχια και με δόντια και κράτησε στο Α΄ ημίχρονο 0-0.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο Β΄ημίχρονο και στο 57’, Σουάνης με δυνατό σουτ  έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φλίγκος με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Μετά από 5΄έχασαν μια ακόμα ευκαιρία με τον Ευθυμιάδη. Ο Αστέρας στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει.
Διαιτητής Φ. Φωτιάδης (Καστοριάς) με βοηθούς τους  Ελ. Καραλή (Ηπείρου) - Γρ. Πρέσπαρη (Καστοριάς).
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ (Γ. Χονδρογιάννης): Αυλωνίτης, Καλούδης, Λέσσης, Πολύζος, Σπ. Στούπας, Καρβούνης (78’ Λέσσης), Γαστεράτος, Τόμπρος, Ρούμπος (42’ Δ. Στούπας), Μάμαλος, Χρ. Γεωργοπάλης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Τ. Καβακάς): Κατσούλης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Ντόικιτς, Πότσι (54’ Ευθυμιάδης), Οικονόμου, Δωματάς (90΄Στουρνάρας), Μουκάμ, Μασάντο, Σουάνης (69’ Αναστασίου), Φλίγκος