Μεγάλη νίκη του ΦΑΙΑΚΑ 2 – 0 τον ΑΣΤΕΡΑ Μωραϊτίκων

Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Φαίαξ το Σάββατο στο γήπεδο της Στρογγυλής επί του ΑΣΤΕΡΑ Μωραϊτίκων στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ΕΠΣΚ παρουσία περίπου 200 φιλάθλων. Με δυο γκολ του Β. Νικομάνη στο Β΄ημίχρονο πήρε το τρίποντο που τον ανέβασε στην 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Τον τελευταίο καιρό είναι ορατή η ραγδαία βελτίωση του ΦΑΙΑΚΑ που έχει συγκομιδή 33 βαθμούς με 10 νίκες, 3 ισοπαλίες και 9 ήττες και τέρματα 40 - 30
Στο Α΄ ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον ΑΣΤΕΡΑ να έχει μια φλύαρη υπεροχή, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του ΦΑΙΑΚΑ που έπαιζε με την τακτική των αντεπιθέσεων. Λίγες φάσεις και από τις δυο ομάδες.
Στο 65΄ο Β. Νικομάνης πρωταγωνιστής του αγώνα κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος διαμορφώνοντας το 0-1. Γενικότερα ο ΦΑΙΑΞ στο Β΄ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και πέτυχε μια δίκαιη νίκη, ενώ έχασε και ευκαιρίες με Κ. Γούναρη και Ανυφαντή.
Στο 78’ ο Β. Νικομάνης πέτυχε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ
Διαιτησία:  Μίχος, Ίσερης, Σάτκλιφ
ΑΣΤΕΡΑΣ Μωραϊτίκων (Ν. Μοσχονάς): Ν. Αλεξάκης, Κοσμάς, Κοντός, Αλαμάνος, Τοτάι, Ρέβης, Σταυριανός, Αργυροκαστρίτης, Ασπιώτης, Λειβαδιώτης, Δ. Μπότσης. Έπαιξαν και οι: Τζ. Ρώσσης, Ρίζος, Ιντας.
ΦΑΙΑΞ (Μ. Κονισπολιάτης): Μίαρης, Χρ. Νικομάνης, Γεωργοπάλης, Ν. Καββαδίας, Μιχ. Νικομάνης, Καραγιώτης, Β. Νικομάνης, Κ. Γούναρης, Ανυφαντής, Θ. Νικομάνης, Κονισπολιάτης. Έπαιξαν και οι: Πλάκας, Χρ. Γούναρης, Κ. Βάρελης.