ΚΡΟΝΟΣ – ΑΟ ΚΑΒΟΣ 2 – 1 αγχωτική νίκη με μέτρια εμφάνιση και κολύ – ματα

Τι και αν είχε δυο δοκάρια, τι και αν έχασε στο τελευταίο εικοσάλεπτο κλασικές ευκαιρίες, ο ΚΡΟΝΟΣ του Α΄ ημιχρόνου ήταν μέτριος. Βελτιώθηκε στο Β΄ημίχρονο και ξεπέρασε τα κολύ-ματα, φτάνοντας σε μια αγχωτική νίκη με κεφαλιά – οβίδα για τρίτη φορά του Captain Β. Πετρόγιαννη. Με 2 – 1 ο ΚΡΟΝΟΣ επικράτησε το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο Περιβολίου επί του ΑΟ ΚΑΒΟΣ, Περίπου 500 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον ενδιαφέροντα αγώνα, ενώ φίλαθλοι –όχι των γηπεδούχων- μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αμέσως με τη λήξη.

Ένας μέτριος στο Α΄ ημίχρονο ΚΡΟΝΟΣ εγκλωβίστηκε από την αμυντική τακτική των φιλοξενουμένων που προσπάθησαν και έπαιξαν ψυχωμένα για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα με δεδομένο ότι παλεύουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Ωστόσο, ο ΚΡΟΝΟΣ εκμεταλλεύτηκε λάθος των φιλοξενουμένων και στο 37΄πέτυχε το 1 – 0 με πλασέ του Παπαστεργίου. Λίγο πριν ο ΚΡΟΝΟΣ είχε δυο δοκάρια. Στο 25΄, ο Ντιμιτρόφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τον μιμήθηκε ο Μεσημέρης στο 32΄με κεφαλιά, αυτή τη φορά, μετά από στημένο.
Στο Β΄ημίχρονο ο ΚΡΟΝΟΣ βελτιώθηκε, αλλά πολύ απειλητικός και με ευκαιρίες παρουσιάστηκε στο διάστημα 70 – 90+ . Με την έναρξη του ημιχρόνου ο ΑΟ ΚΑΒΟΣ κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε εύστοχα ο Σάντας διαμορφώνοντας το 1 – 1. Στον ΚΡΟΝΟ αμφισβητούν εντονότατα το πέναλτι. Προηγήθηκε επιθετικό φάουλ υποστηρίζουν, αλλά και η αμυντική προσπάθεια του Πετρόγιαννη δεν είναι πέναλτι. Και αναρωτιούνται, αφού το πέναλτι το έκανε ο Πετρόγιαννης, γιατί ο διαιτητής Κολυτάς έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ανυφαντή; Και εν πάσει περιπτώσει γιατί ο Κολυτάς με περισσή ευκολία σφυρίζει πέναλτι σε βάρος του ΚΡΟΝΟΥ και σε κλείνει τα μάτια και δε σφυρίζει κλασικά πέναλτι υπέρ του. Και φέρνουν σε αντιπαράθεση τη φάση του 85, όταν ο Πετρόγιαννης ανατρέπεται καθαρά μέσα στην περιοχή και ο Κολυτάς «ποιεί τη νήσσαν».
Το ίδιο είχε κάνει και στον αγώνα των δυο ομάδων στον Α΄γύρο με πρωταγωνιστή τον «Γαμπρό» και τότε οι άνθρωποι του ΚΡΟΝΟΥ σε ακόμα δυο φάσεις είχαν ζητήσει πέναλτι. Δεν έχει δώσει πέναλτι υπέρ του ΚΡΟΝΟΥ και ας υπήρχαν κλασικές περιπτώσεις και στα δυο φετινά παιχνίδια με τον ΟΛΥΜΠΟ, ενώ πέρυσι στο 92΄έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του ΟΛΥΜΠΟΥ με το οποίο ισοφάρισε σε 2 – 2. Άλλα  το ρεπορτάζ επείγει  και για το βεβαρυμένο παρελθόν του Κολυτά χρειάζονται να γραφούν πολλά.

Ο ΚΡΟΝΟΣ έχασε ευκαιρίες με τον Ντιμιτρόφ στο 80΄που μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ και λίγο αργότερα δεν εκμεταλλεύτηκε το τετ α τετ.. Πολύ καλή ευκαιρία ήταν και η κεφαλιά του Παππά, όπως και το σουτ του Νικολάου. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων παρά το λάθος στο πρώτο γκολ πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να απειλούν σε  1 – 2 φάσεις στο Α΄ ημίχρονο με τον Π. Ασπιώτη. Γενικότερα είχαν τη δυνατότητα σε κάποιες φάσεις να βγουν στην κόντρα και να δημιουργήσουν καταστάσεις, αλλά δεν το έκαναν.
Διατησία: Κολυτάς, Σκορδίλης, Καλυβιώτης