Ο ΚΡΟΝΟΣ έ «Χ» ασε ευκαιρίες και ελπίδες (:)…

Η οδυνηρή ισοπαλία του ΚΡΟΝΟΥ στους Παξούς την Τετάρτη το μεσημέρι στο πλαίσιο της 23ης  αγωνιστικής βάζει ουσιαστικά τέλος στο «κλειδωμένο» - από την αρχή - πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΚ. Έμεινε τρεις βαθμούς και μόνο θεωρητικά σενάρια υπάρχουν με την έννοια ότι μαθηματικά δεν έχει ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια η ΑΕΛ. Επί της ουσίας …

Ο ΚΡΟΝΟΣ παρόλο που δεν είχε καλή ψυχολογία σε όλους τους αγώνες, μετά τον αγώνα με την ΑΕΛ, είχε στο γήπεδο των Παξών την κατοχή της μπάλας σε όλο το διάστημα του αγώνα. Αλλά επαναλήφθηκε το εφιαλτικό σενάριο της 14/1 στο Κοντόκαλι που και εκεί αναδείχτηκε ισόπαλος με το ίδιο σκορ. Δυο φάσεις έγιναν στην εστία του , δυο γκολ δέχτηκε! Απίστευτο και όμως αληθινό. Το πρώτο γκολ στο 75΄με το οποίο ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι σε 1 – 1 προήλθε από εκτέλεση φάουλ και μια «πισινή» κεφαλιά από την οποία η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, χωρίς να καταλάβει κανείς πώς κατέληξε στα δίχτυα. Το δεύτερο στο 85΄από μια ¨γιόμα¨ από την άμυνα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος της άμυνας του ΚΡΟΝΟΥ και προηγήθηκαν με 2 – 1.

Ο ΚΡΟΝΟΣ από της αρχή μπήκε πολύ δυνατά και μέχρι το 20΄είχε 6 τελικές, οι περισσότερες από τις οποίες ήταν τετ α τετ. Κονισπολιάτης, Σάλα, Ντιμιτρόφ, Νικολάου δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα από πολύ ευνοϊκή θέση. Τυχαίο για παίκτες της δικής τους αξίας; Όχι, η ψυχολογία που αναφέρμε στην αρχή και συγκεκριμένα η απογοήτευση … Το Α΄ημίχρονο έληξε 0 – 0.

Επιθετικά ξεκίνησε ο ΚΡΟΝΟΣ και στο Β΄ημίχρονο. Γρήγορα στο 55΄ο Νικολάου με κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του «Γαμπρού» (Βλάσση) και άνοιξε το σκορ. Είχε ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά να θεμελιώσει τη νίκη. Ο Νικολάου στο 57΄δε μπόρεσε από πολύ καλή θέση να γράψει το 0 – 2. Στο 59’ ο Μωραϊτης δέχτηκε  σκληρό χτύπημα που ακούστηκε στις εξέδρες καθαρά μέσα στην περιοχή. Ας σημειωθεί ότι οι του ΚΡΟΝΟΥ διαμαρτυρήθηκαν και στο Α΄ ημίχρονο για πέναλτι που δε δόθηκε. Ο Τόμπρος δεν έδωσε πέναλτι στη φάση του 59΄,  γιατί δεν έπεσε ο επιθετικός, αλλά συνέχισε την προσπάθεια. Άραγε ο κανονισμός αναφέρει ότι πέναλτι δίνεται , όταν πέσει ο επιθετικός στην περιοχή;  Δεν τιμωρείται η πρόθεση του αμυντικού να ανατρέψει τον αντίπαλο επιθετικό; Περιμένουμε σεμινάρια από τον κ. Τόμπρο και την ΕΠΣΚ.

Στο 88΄ο ΚΡΟΝΟΣ ισοφάρισε σε 2 – 2 διατηρώντας το αήττητο με ένα εκπληκτό γκολ του «Γαμπρού» με κεφαλιά – ψαράκι
Διαιτησία: Τόμπρος, Θ. Βλάσσης Βραδής.
ΑΟ ΠΑΞΟΙ: Εκκρεμεί

ΚΡΟΝΟΣ: (Β. Ξάνθης) Ζάχος, Πετρόγιαννης, Γραικός, Παππάς, Ανυφαντής, Στρατηγός, Π. Γραμμένος, Κονισπολιάτης, Νικολάους, Σάλα, Ντιμιτρόφ. Έπαιξαν και οι: Μωραϊτης, «Γαμπρός» (Βλάσσης), Σπ. Γραμμένος