Νίκη – οξυγόνο της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ και υποβιβασμός του ΟΛΥΜΠΟΥ

Αγώνας για την παραμονή στην κατηγορία για ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ και ΟΛΥΜΠΟ το απόγευμα της Τετάρτης στο Περιβόλι παρουσία περίπου 300 φιλάθλων. Οι γηπεδούχοι καλύτεροι στο Β΄ ημίχρονο νίκησαν 1 – 0 και πήραν μια πολύτιμη νίκη – οξυγόνο που τους δίνει τη δυνατότητα στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια, δυο εντό με ΑΧΙΛΛΕΑ Νυμφών και ΑΟ ΠΑΞΟΙ στην τελευταία αγωνιστική και ένα εκτός ενδιάμεσα με τον ΑΟ ΚΑΒΟΣ να σωθούν απευθείας – πού δύσκολο, για τι χρειάζονται διάφοροι συνδυασμοί ή τουλάχιστον να αποκτήσουν το αβαντάζ έδρας στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Από την άλλη η ήττα του Ιστορικού ΟΛΥΜΠΟΥ που με έτος ίδρυσης το 1934 είναι η αρχαιότερη ομάδα του νησιού και έχει τιμήσει το κερκυραϊκό ποδόσφαιρο γράφοντες  ένδοξες σελίδες, οδηγεί στον υποβιβασμό στην Α΄ κατηγορία. Η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους 15 πρωταθλήματα ΕΠΣΚ, 16 κύπελλα ΕΠΣΚ και 14 συμμετοχές στη Δ΄Εθνική!
Στο Α΄ ημίχρονο ο αγώνας ήταν σχετικά αμφίρροπος και χωρίς επικίνδυνες φάσεις στις δυο εστίες. Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ απείλησε στο 15΄με τον Κυριζάκη και στο 25΄με τον Στ. Μίαρη, αλλά τα σουτ τους δε βρήκαν στόχο.
Στο Β’  ημίχρονο η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ βελτιώθηκε δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις στα καρέ του ΟΛΥΜΠΟΥ. Στάθηκε άτυχη στη φάση του55΄, όταν ο Κ. Βάσσιος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Καλή ευκαιρία είχε  ο Θ. Μίαρης στο 60΄. Οι γηπεδούχοι στο 65΄διαμαρτυτήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Χαντάι. Ώσπου στο 70΄χτύπησε ο Κυρι – γκολ και με διπλή προσπάθεια, αφού την πρώτη απέκρουσε ο τεματοφύλακας έγραψε το χρυσό 1 – 0. Στο 75΄παρόμοια φάση, αλλά η κεφαλιά του Κυρι-γκολ σε δεύτερη προσπάθεια έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείληασν με 1 – 2 μακρινά σουτ
Διαιτησία: Γιούργας,  Σκορδίλης, Γραικός
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μ. Κουλούρης): Νάος, Μαράι, Ν. Μίαρης, Λυμπόπουλος, Αντ. Βάσσιος, Βάρθης, Στ. Μίαρης, Χαντάι, Κυριζάκης, Θ. Μίαρης, Κ. Βάσσιος. Έπαιξαν κι οι: Κάντας, Χ. Μίαρης, Γ. Μίαρης.
ΟΛΥΜΠΟΣ (Ν. Σκιαδόπουλος): Βλαδιμηρίδης, Ρούσσος, Ρομαντζάς, Ξένος, Ντούσκας, Δαφνής, Χάτζι, Παππάς, Φώτης, Μαγκάβερν, Αρμενιάκος. Έπαιξε και ο Βαρβιτσιώτης.