Πολύτιμη νίκη της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ 1 – 0 τον ΑΧΙΛΛΕΑ Νυμφών

Πολύτιμη νίκη πέτυχε την Κυριακή (2/4) στο γήπεδο Περιβολίου η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ επί του δυνατού και φινιαλίστ κυπέλλου ΑΧΙΛΛΕΑ Νυμφών με 1 – 0 με σκόρερ τον Κυρι – γκολ που με τα γκολ του παίζει καθοριστικό ρόλο στην προσπάθεια για παραμονή στην Α1. Άμεσος στόχο η 9η ή 10η θέση που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας για τους αγώνες μπαράζ.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν μεγάλη ευκαιρία, μόλις στο 2΄, με τον Κυριζάκη σε θέση τετ α τετ και τον Χανδρινό να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση. Επικίνδυνη κεφαλιά άουτ του Λυμπόπουλου στο 29’ και στο 32΄ το 1- 0 με τον Κυρι-γκολ που αξιοποίησε ιδανικά σέντρα του Χαντάι, και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο Β΄ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν ψάχνοντας για την ισοφάριση, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Απείλησαν με σουτ του Μπάρντι, αλλά τίποτα περισσότερο. Πιο κλασική ευκαιρία είχε η Αναγέννηση, αλλά ο Κ. Βάσσιος στο 55΄ απέναντι από τον Χανδρινό δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο γκολ. Ούτε ο Χαντάι το πέτυχε στο 67’. Στο 70΄ο Κυριζάκης ανατρέπεται εντός περιοχής, ο «κορυφαίος» Ν. Πουλημάς, του έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με τους Περιβολιάτες να διαμαρτύονται. Άλλωστε με τον «κορυφαίο» υπάρχουν προηγούμενα και από τον αγώνα του Α΄γύρου ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ …

Στα τελευταία λεπτά ο Β. Νάος έδειξε ότι είναι πολύ καλός τερματοφύλακας με καλές αποκρούσεις με αποκορύφωμα την εξαιρετική απόκρουση στο 90+ σε επικίνδυνη κεφαλιά του Ρίζου.

Διαιτησία: Πουλημάς, Ξηρομερίτης, Βραδής

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Π. (Μ. Κουλούρης): Β. Νάος, Μαράι, Ν. Μίαρης, Λυμπόπουλος, Α. Βάσσιος, Βάρθης, Στ. Μίαρης, Θ. Μίαρης, Χαντάι, Κ. Βάσσιος, Κυριζάκης. Έπαιξαν και οι: Κάντας, Χ. Μίαρης, Γ. Μίαρης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Ν. (Π. Παπαδιώτης): Χανδρινός, Ρίζος, Μεταλληνός, Λαγοπάτης, Θανάσης, Αλ. Μπάρντι, Κλ. Μπάρντι, Ερ. Μπάρντι, Κεφαλληνός, Μαρτίνος, Αγόρας. Έπαιξαν κι οι: Σγούρος, Βοντετσιάνος, Τσενεμπής.