Έμεινε με 10 νωρίς ο Αστέρας ηττήθκε με 4 – 1 από τον Θεσπρωτό

Δεν τα κατάφερε ο ΑΣΤΕΡΑΣ Πετριτή την Κυριακή (2/4) στο γήπεδο της Ηγουμενίτσας να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και τα αποτελέσματα των ομάδων που δίνουν μάχη για την παραμονή του ήρθαν ανάποδα με αποτέλεσμα να βρίσκεται 3 βαθμούς μακριά από τον ΑΧΙΛΛΕΑ Νεοκαισάρειας που είναι στη 15η θέση και 4 από την ΑΜΒΡΑΚΙΑ που βρίσκεται στη 14η θέση της σωτηρίας. Ωστόσο και για τον ΑΣΤΕΡΑ ισχύει το DUM SPIRO SPERO.

Στον αγώνα της Ηγουμενίτσας καθοριστική ήταν η αποβολή του Ν. Γεωργοπάλη (32’). Παρόλα αυτά ο αδελφός του Χρήστος στο 36΄ με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε το γκολ που είχε δεχτεί ο ΑΣΤΕΡΑΣ στο 24΄ από τον Μπίκα. Όμως ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν πρόλαβε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 1 – 1, αφού οι γηπεδούχοι, ακριβώς με τη λήξη διαμόρφωσαν  το 2-1 με τον Μέμμο.

Στο Β΄ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον Νόνη στο 59’ να πετυχαίνει ένα ωραίο γκολ με το τακούνι και τον Πέντσα στο 71’με  πλασέ έφτασαν στο τελικό 4 - 1

Διατησία: Μάντζιος, Βασιλείου, Τσαντάς

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Μπότσαρης, Ηλίας, Λαγός (67' Τσιουμτσιούδας), Νόνης, Πάνος, Πέντσας, Μέμμος, Γιάκος, Ντόκος (54' Κωστάκης), Μπίκας (62' Μπλέτσας), Βιτώρος.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ριγανάς, Καλούδης (34 Στούπας Σ.) Γράντος  Πολύζος, Μπαμιόγλου, Καρβούνης (46' Ρούμπος), Γεωργοπάλης Ν., Γαρδικιώτης,  Στούπας δ., Γεωργοπάλης Χ., Τριβιζάς (68' Τζήλιος).