6σφαιρος ΦΑΙΑΚΑΣ και στην 6η θέση

Μετά τις διακοπές ο ΦΑΙΑΞ Μαραθιά επανήλθε δριμύτερος στους αγωνιστικούς χώρους. Αν και με ελλείψεις και κατεβάζοντας μόλις 12 παίκτες μαζί με τον προπονητή – παίκτη Μ. Κονισπολιάτη που τελικά έπαιξε –άλλο που δεν ήθελε με το πάθος που έχει για την μπάλα- ο ΦΑΙΑΞ ήταν σαρωτικός το Σάββατο (22/4) το απόγευμα στο γήπεδο Περιβολίου. Στη θεωρία και στα χαρτιά ο αγώνας με τον ΚΕΡΑΥΝΟ Ποταμού χαρακτηριζόταν ντέρμπι, αφού και οι δυο ομάδες ισοβαθμούσαν με 42 βαθμούς.

Όμως το επιθετικό κρεσέντο του ΦΑΙΑΚΑ από τα πρώτα λεπτά μέχρι το 70΄είχε ως αποτέλεσμα αυτό το εκπληκτικό 6 – 0. Με τον ΦΑΙΑΚΑ να σημειώνει 23 γκολ στα τρία τελευταία ματς!

Χατ τρικ για τον εξαιρετικό Ανυφαντή στο 40΄, στο 51΄και στο 60΄. Το δεύτερό του γκολ εξαίσιο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 70΄έδωσε πάσα «πάρε – βάλε» στον Καραγιώτη που διαμόρφωσε το τελικό 6 – 0.

Ο νεαρός και ταλαντούχος Κ. Γούναρης ξεκίνησε τον χορό των γκολ με πλασέ στο 20΄, αφού προηγουμένως είχα χάσει δυο καλές ευκαιρίες. Μετά το 2-0 του Α΄ ημιχρόνου, ο Θάνος Νικομάνης πήρε το όπλο του και πέτυχε ένα ωραίο γκολ διαμορφώνοντας το 3- 0, αφού «κρέμασε» τον τερματοφύλακα.

Ο Β. Καββαδίας για μια ακόμα φορά έδειξε το πάθος που έχει με τη μπάλα, γιατί οι ικανότητές του είναι δεδομένες. Έπαιξε τραυματίας και αναγκάστηκε να παραχωρήσει στην εξέλιξη του αγώνα τη θέση του στον Μ. Κονισπολιάτη.

Διαιτησία: Αρμενιάκος, Καλυβιώτης, Κυπριώτης

ΦΑΙΑΞ (Μ. Κονισπολιάτης): Αρ. Νικομάνης, Δ. Νικομάνης, Μπ. Νικομάνης, Γεωργοπάλης, Μ. Νικομάνης, Β. Καββαδίας, Καραγιώτης, Ανυφαντής, Πλάκας, Κ. Γούναρης, Θ. Νικομάνης. Έπαιξε και ο Μ. Κονισπολιάτης

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Ποταμού: Εκκρεμεί