Νίκη αξιοπρέπειας & διατήρησης του αήττητου για τον ΚΡΟΝΟ στις Καρουσάδες

Ο ΚΡΟΝΟΣ ολοκλήρωσε το «κλειδωμένο» για αυτόν πρωτάθλημα με αξιοπρέπεια και διατηρώντας το αήττητο εκθέτοντας, έτσι, τη Διοίκηση Ποζίδη για τις επιλογές της. Επεδίωκε να τελειώσει τον ΚΡΟΝΟ μετά την ισοπαλί της πρεμιέρας με τον ΟΦΑΜ από τη 2η αγωνιστική στους Αυλιώτες ορίζοντας τον οπαδό – διαιτητή που άφησε τον ΚΡΟΝΟ με 9 από το Α΄ημίχρονο και δεν του έδωσε αναμφισβήτητο πέναλτι. Δεν τα κατάφερε να καθαρίσει και να θέσει νοκ άουτ τον ΚΡΟΝΟ από το πρωτάθλημα μέχρι την τελευταία
αγωνιστική παρά τις αμέτρητες σφαγές των Ποζιδοπουλημάδων.

Την Κυριακή (23/4) δυο από τις καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος και με ιστορικές περγαμηνές πρόσφεραν γκολ και θέαμα, με τον Κρόνο να παίρνει μια δίκαιη νίκη με το χορταστικό 6-3 επί της Ολυμπιάδας.

Ο Κρόνος με τον Ντιμιτρόφ στο 5΄ άνοιξε το σκορ και πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο ο Μωραΐτης διαμόρφωσε το 0 – 2.

Οι γηπεδούχοι παρά το σοκ δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθηααν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο ο Βλάχος μείωσε σε 1 – 2. Ο Ντιμιτρόφ λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, στο 43' πέτυχε το 1-3.

Στο Β΄ ημίχρονο συνεχίστηκε ο χορός των γκολ και τη νίκη την εξασφάλισε ο ΚΡΟΝΟΣ στο 90’ και 92΄. Νωρίς – νωρίς, μόλις στο 49΄η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ μείωσε σε 2 – 3 με τον Λούβρο, έναν από τους καλύτερους επιθετικού του πρωταθλήματος. Ο «Γαμπρός» (Βλάσσης) που ξέρει καλά την τέχνη του γκολ ανέβασε τον δείκτη στο 2 – 4 στο 62’.
Το ματς δεν είχε τελειώσει στα τελευταία 8 λεπτά οι φίλαθλοι απόλαυσαν τρία γκολ. Ο Βλάχος, στο 84', έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα μειώνοντας σε 3 – 4. Όμως, ο Δημητριάδης είχε τον τελευταίο λόγο με δύο γκολ στο τέλος (90', 92’ ) έγραψε τον καλύτερο επίλογο για την ομάδα του.
Διαιτησία: Κορακιανίτης, Μυρίλλας, Μιχαλάς
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Σ. Σιδερόπουλος): Πισσιάνης, Κουρτελέσης, Σπ. Κροκίδης, Στ. Μπαντούνος, Κομηνός, Μέτα, Ζαγουρής, Βλάχος, Στ. Κροκίδης, Λούβρος, Μποζίκης. Έπαιξαν κι οι: Αντ. Μπαντούνος, Λαμπουρας

ΚΡΟΝΟΣ (Β. Ξάνθης): Ζάχος, Παππάς, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Ανυφαντής, Π. Γραμμένος, Στρατηγός, Παπαστεργίου, Βλάσσης, Ντιμιτρόφ, Μωραΐτης. Έπαιξαν κι οι: Σπ. Γραμμένος, Δημητριάδης, Οικονόμου (τ).