Χάθηκε το όνειρο για την ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ – Έμεινε το ταξίδι στους 8!

Στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού απέναντι στον ισχυρό και ιστορικό ΗΡΟΔΟΤΟ, την Τετάρτη (3/5) το απόγευμα χάθηκε το όνειρο της πρόκρισης για την ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ, αφού ηττήθηκε με 3 – 0 και αποκλείστηκε από το κύπελλο Ερασιτεχνών. Μένει, όμως, το ωραίο ταξίδι στους «8» με τρεις νίκες – προκρίσεις και άξια εκπροσώπηση της Κέρκυρας.
Ο Ηρόδοτος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς όμως να μετατρέψει κάποια από τις φάσεις του σε γκολ. Από την άλλη η ΑΕΛ παρά το πολύωρο και κοπιαστικό ταξίδι, που έπαιξε αρνητικό ρόλο και αυτό δεν είναι δικαιολογία, αλλά πραγματικότητα προσπάθησε, κυρίως, στο Α’ ημίχρονο και δεν παραδόθηκε άνευ όρων. Μάλιστα είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Δ. Ίσερη στο 7ο λεπτό να σουτάρει αλλά να αστοχεί.
Στο 18′ ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε φάουλ για τον Ηρόδοτο, αλλά πριν δημιουργηθούν προϋποθέσεις για γκολ, ο Μυρίλλας απομάκρυνε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βούλγαρης επιχείρησε σέντρα-σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 23ο λεπτό όμως, οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 1 – 0 με τον Μπερνιδάκη, όταν ο Κοιλιάρας έκανε το κλέψιμο και πάσαρε σωστά. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Ηρόδοτος διπλασίασε τα τέρματα του, με "δράστη" και πάλι τον Μπερνιδάκη, με πολύ ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 25′ ο Ηρόδοτος είχε φάση διαρκείας στα καρέ της Λευκίμμης, τα σουτ απομακρύνθηκαν από τα σώματα με κυριότερο αυτό του Κοιλιάρα, που απομάκρυνε ο Βάρελης.

Στο 30′ ο Μπάμπης με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Βάρελη σε μία εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 37′ μετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Φραγκουλάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραία κάθετη βρήκε τον Μπερνιδάκη και αυτός με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Βούλγαρη να γυρίζει παράλληλα με την εστία, όμως Τσεβανέδης και Αναστασιάδης δεν μπόρεσαν της αλλάξουν πορεία προς την εστία…
Το σκορ ημιχρόνου ήταν 2-0 και οι βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων είχαν τεθεί.
Στο Β΄ ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Με την συμπλήρωση 66 λεπτών, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Κανδηλάκης έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Βάρελης του είπε όχι, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ όμως, ο Κανδηλάκης διαμορφώνει το τελικό 3-0 για την ομάδα του.

Στο 72′ και στο 74′ χάθηκαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για τον Ηρόδοτο με πρωταγωνιστή τον Φραγκουλάκη, η πρώτη ήταν μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Βάρελη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ η δεύτερη ήταν με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως δεν ήταν δυνατό και ο Βάρελης μπλόκαρε εύκολα. Η ΑΕ Λευκίμμης έψαξε το γκολ της… τιμής αλλά στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της στο 85′ με τον Πανταζή, ο Μπαλάφας απομάκρυνε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Ο Ηρόδοτος θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό της επόμενης Τετάρτης (10/5) στη Νέα Αλικαρνασσό τον Αστέρα Βλαχιώτη (Κυπελλούχος Λακωνίας), που επικράτησε 1-0 του Φωκικού.
Διαιτητής: Χρήστος Κασσελάκης (ΕΠΣ Χανίων).Βοηθοί: Αντώνης Σινιωράκης & Ηλίας Πετεινάτος (ΕΠΣ Χανίων).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Λουτριώτης, Τσουμάγκας (75′ Παρθενιάδης), Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Μπερνιδάκης (82′ Νικολάου Χ.), Προβυδάκης, Μπαλάφας, Αχιλλέως, Μπάμπης (58′ Μωραΐτης), Κανδηλάκης, Μυλωνάς
ΑΕ Λευκίμμης: Βάρελης, Πατινιώτης, Αναστασιάδης, Μπριλάκης, Βούλγαρης, Τσεβανέδης (74′ Βασιλάκης), Μυρίλλας, Ίσερη, Κουρής (46′ Κουλούρης), Θεοδωράκης (62′ Μπόνερης), Πανταζής

ΠΗΓΗ: Στοιχεία από τα ρεπορτάζ: prismanews.gr, ekriti.gr, grandsport.gr, (φωτό)