Άνετη νίκη του Αστέρα στο Κοντόκαλι με 3 – 1

Δε δυσκολεύτηκε ο Αστέρας στο Κοντόκαλι στον χθεσινό (Κυριακή 8/10) αγώνα να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική ς της Α1  ΕΠΣΚ. Ήταν καλύτερος, στο Β΄ ημίχρονο κυριάρχησε και πέτυχε μια δίκαιη και άνετη νίκη με 3 – 1. O Παναγιώτης Λέσσης με δύο γκολ στο 72΄και 75΄κέρασε … «ούζο»!

Αμφίρροπο το παιχνίδι στο Α΄ ημίχρονο με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία με τον Τζώρα, αλλά ο Αστέρας με πέναλτι του Δ. Ίσερη πήρε προβάδισμα στο 35΄. Με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ, πριν από το μαρκάρισμα πάνω στον Α. Ίσερη και να αμφισβητούν αν το μαρκάρισμα έγινε εντός περιοχής. Πελάης στο 25΄και Α. Ίσερης στο 32΄από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στην αρχή τους Β΄ημιχρόνου με τον Καλαϊτζίδη σε εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Από εκεί και ύστερα για περισσότερο από 20΄ο Αστέρας κυριάρχησε. Στο 68’ ο Π. Λέσσης  εκμεταλλεύτηκε ωραία ενέργεια του Μάμαλου, διαμορφώνοντας το 0 – 2 και στο 74' αξιοποίησε την πάσα του Κατσαρού και έξω από τη μεγάλη περιοχή με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο γάμα της εστίας του Γκερδούκη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0 -3.

Το τελικό 1 – 3 διαμόρφωσε λίγο αργότερα στο 85΄ο Μαρτίνος με πέναλτι που αμφισβήτησαν οι άνθρωποι του Αστέρα. Σε πρώτο χρόνο ο Ριγανάς απέκρουσε, αλλά νικήθηκε στη δεύτερη προσπάθεια του σκόρερ.
Ενδιάμεσα ο Κατσαρός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ακολούθησαν δυο ακόμη δοκάρια των φιλοξενουμένων με τον Σπ. Στούπα  και σε κεφαλιά του Π. Λέσση. οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη δυο δοκάρια. Ένα με τον Λέσση κι ένα με τον Σπ. Στούπα.
Οι γηπεδούχοι σε μια από τις τελευταίες φάσεις είχαν πολύ καλή ευκαιρία να μειώσουν μετά από σύγχυση μπροστά από την εστία του Ριγανά.

Διαιτησία: Νικόπουλος, Μιχαλάς, Κοσκινάς

ΑΟ ΚΟΝΤΟΚΑΛΙ (Ι. Αυλωνίτης): Γκερδούκης, Καλαϊτζίδης, Λέσι, Κόντης, Μώρος, Μαρτίνος, Γκερέκος, Χριστοφόρου, Τζώρας, Σπύρου, Κουμανάκος. Έπαιξαν και οι: Σέχι, Θεοδώρου, Σπίνουλας.

ΑΣΤΕΡΑΣ Πετριτή (Γ. Χονδρογιάννης): Ριγανάς, Γράντος, Καλούδης, Αυλωνίτης, Καββαδίας, Σ. Στούπας, Δ. Ισερης, Γαρδικιώτης, Ι. Λέσσης, Πελάης, Μάμαλος, Αντ. Ισερης. Έπαιξαν και οι: Κατσαρός, Μάμαλος, Π. Λέσσης, Κωνσταντόπουλος.

ΦΩΤΟ: piranhas.petrith