Χαλαρή 4άρα και ευκαιρίες με το τσουβάλι ο Κρόνος!

Χαλαρή 4άρα και  ευκαιρίες με το τσουβάλι ο Κρόνος!

Πολύ καλή εμφάνιση, την Κυριακή 22/10 στο Κοντόκαλι,  ιδιαίτερα μετά το πρώτο φετινό γκολ του Άγγελου Ασπιώτη που «άνοιξε» τη γηπεδούχο Ομόνοια δίνοντας τη δυνατότητα στον Κρόνο να παρουσιάσει ωραίο θέαμα. Τρίτη σερί νίκη για τον Κρόνο που με 10 βαθμούς μοιράζεται την πρώτη θέση με Αστέρα Π. και ΟΦΑΜ.

Η ομάδα του Β. Ξάνθη από αγώνα σε αγώνα σταθερά βελτιώνεται. Στους τρεις τελευταίους αγώνες έχει πετύχει 10 γκολ, ενώ συνολικά έχει δεχτεί μόλις 1. Βέβαια στον Κρόνο κρατάνε χαμηλά τη μπάλα γνωρίζοντας ότι είχαν να αντιμετωπίσουν μια ομάδα που στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές δεν έχει βαθμό.

Από το 1΄ο Κρόνος άσκησε μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους και στο 5΄ο Κυριζάκης από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Κρόνος πίεζς, έχανε ευκαιρίες και στο 27΄ο νεαρός Α. Ασπιώτης έδειξε το πλούσιο ταλέντο του πλασάροντας ιδανικά πάνω από τον τερματοφύλακα, γράφοντας το 0 – 1. Γρήγορα στο 33΄ο Σάλα αξιοποίησε άριστα την ασίστ του Κυριζάκη και έγραψε το  0 – 2 που ήταν και το σκορ του Α΄ ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα ο Κυριζάκης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ακόμα δυο καλές ευκαιρίες. Τον μιμήθηκαν οι δυο σκόρερ Ασπιώτης και Σάλα. Αλλά και ο Π. Γραμμένος στην εκπνοή του Α΄ημιχρόνου από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ. Οι γηπεδούχοι μια καλή προσπάθεια είχαν και την αγωνιστικότητα, αλλά τίποτα παραπάνω…

Στο 53 ΄ο  Κυριζάκης με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος έγραψε  το  0 – 3 και στο 73΄ο νεαρός Αλ. Γραικός σκόραρε διαμορφώνοντας το 0 – 4 που ήταν και το τελικό σκορ, αφού έχασε πέναλτι  στο 80΄ο Κυριζάκης και σημαντικές ευκαιρίες οι Κοιλιάρας, Γραικός και «Γαμπρός».

Ομόνοια (Κ. Μπολάνος): Μέλος, Μηλάκης, Μαρτζούκος, Τσελάι, Ν. Ζώτος, Στ. Ζώτος, Μπούτος, Λάζαρης, Ίμπρα, Μπαζιούκας, Λόλλης. Έπαιξαν και οι: Μούτας, Στάυρου, Κασάρας, Κοτταίδης.

Κρόνος (Β. Ξάνθης): Ζάχος, Ανυφαντής, Πουλημένος, Πετρόγιαννης, Χρ. Γραμμένος, Π. Γραμμένος, Κονισπολιάτης, Κοιλιάρας, Σάλα, Ασπιώτης, Κυριζάκης. Έπαιξαν και  οι: Βλάσσης, Α. Γραικός, Τσάνης, Μεσημέρης.