Ήττα για τον Φαίακα από τον Ατρόμητο Άφρας – 5 ΦΩΤΟ

Ο Φαίαξ των πολλών ελλείψεων δεν θα μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Κοντόκαλι κόντρα στον γηπεδούχο Ατρόμητο Άφρας που μετά από 3 χρόνια επέστρεψε ορεξάτος στα τοπικά πρωταθλήματα. Στον αγώνα της Κυριακής 8/10 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ΕΠΣΚ ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια του Φαίακα που παρατάχθηκε ακόμα και με 14χρονους και 15χρονους, με σκορ 3 – 0. Ωστόσο οι «πιτσιρικάδες» του Φαίακα έδειξαν καλά στοιχεία και αυτό είναι το ελπιδοφόρο μήνυμα.

Μέχρι το 35΄ο Φαίακας κρατούσε καλά παίζοντας αμυντικά. Σε αυτό το λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ,λ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Το 1 – 0 ήταν και το σκορ του Α΄ ημιχρόνου.
Με μια δεύτερη κεφαλιά στο 60΄ ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα ασφαλείας, ενώ στο 65΄με πλασέ μέσα από την περιοχή  διαμορφώθηκε το τελικό 3 – 0.

Ο Φαίαξ είχε δυο καλές φάσεις με τον Φίλιππο Νικομάνη στο τελευταίο πεντάλεπτο του Α΄ ημιχρόνου για να ισοφαρίσει σε 1 – 1.

Διαιτησία: Μπεκιάρης, Κοσκινάς, Σερίφης
Οι συνθέσεις

Ατρόμητος Άφρας: Κ. Ιωαννίδης, Χαϊκογιάν, Κροκίδης, Παρασκευάς, Ασπιω΄της, Θ. Ιωαννίδης, Άνθης, Κουρής, Σπόζιτος, Μπασιάς, Ρήγας. Έπαιξαν και οι: Μικάλεφ, Μαυρωνάς, Ραψομανίκης
Φαίαξ Μαραθιά: Τούρκος, Χ., Σ.(Φ), Ιωσ. Νικομάνης, Χρ. Γούναρης, Κ., Θ., Φ., Ε., Δ. Νικομάνης. Έπαιξαν και οι: Στ., Ι και Γ. Νικομάνης