Ήττα εντός για τον Φαίακα Μαραθιά

Ο αγώνας το μεσημέρι της Κυριακης (22/10) στο γήπεδο Περιβολίου για τον Φαίακα κόντρα στον Αετό Αγ. Αθανασίου άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο ο Θάνος Νικομάνης διαμόρφωσε το 1 – 0. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί και σε ένα περίπου πεντάλεπτο, λίγο πριν από τη λήξη του Α΄ ημιχρόνου πέτυχαν την ανατροπή σημειώνοντας δυο γκολ και εκμεταλλευόμενοι λάθη της άμυνας του Φαίακα.

Από την άλλη ο Φαίαξ έχασε έναν αγώνα στον οποίο ήταν καλύτερος και είχε ευκαιρίες. Φίλιππος, Δημήτρης και Θάνος Νικομάνης στο Α΄ημίχρονο δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.
Ιδιαίτερα στ τελευταίο δεκάλεπτο ο Φαίαξ ήταν πολύ επιθετικός με στόχο να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Ν. Χουσάι, Γκίνης, Φίλιπος και Στέλιος έχασαν ευκαιρίες για γκολ. Σε αυτό το διάστημα και ο Αετός βρήκε χώρους έχοντας δυο καλές φάσεις για να πετύχει γκολ.