Με τεσσάρα στην κορυφή ο Κρόνος!

ΦΩΤΟ ΑΒΚ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Κρόνο σήμερα, Κυριακή 15/10 στο γήπεδο Περιβολίου. Μετά από καλή εμφάνιση, κυρίως στο Β΄ημίχρονο, με πολλές ευκαιρίες ο Κρόνος ανέτρεψε το σε βάρος του 1 – 0 που ήταν και το σκορ του Α΄ ημιχρόνου και πήρε τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες και συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας με Αστέρα και ΟΦΑΜ.

ΦΩΤΟ Α. Γαστεράτος

Από την αρχή είχε τον έλεγχο και την κατοχή ο Κρόνος απειλώντας πολλέ φορές την εστία των Παξινών με τον Κοιλιάρα, τον Βλάσση (Γαμπρό0, τοον Ππαστεργίου με κορυφαία την ευκαιρία του Κυριζάκη που τετ α τετ με τον τερματοφύλακα δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Και σαν να μην έφτανε αυτό οι φιλοξενούμενου σε μια αντεπίθεση στο 30 ΄ κέρδισαν φάουλ και μετά την εκτέλεση πετάχτηκε με προβολή ο Φάσλιας γράφοντας το 0 -1 που ήταν και το σκορ του Α΄ημιχρόνου. Είναι το πρώτο γκολ που δέχεται ο Ι. Ζάχος στο φετινό πρωτάθλημα και αφού πέρασαν περισσότερα από 210 λεπτά!

ΦΩΤΟ ΑΒΚ

Καταιγιστικός ο Κρόνος στο Β΄ ημίχρονο με τον Σάλα στο 52΄ που εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του Κοιλιάρα ισοφάρισε σε 1 – 1 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφ - σάιντ. Ο Κυριζάκης στο 58’ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Αρσ. Κουλούρη, εκτέλεσε εύστοχα και γρήγορα ανέτρεψε τη σε βάρος του κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν και αυτή την απόφαση. Έχοντας πια και την αριθμητική υπεροχή είχα αλλεπάλληλες ευκαιρίες, πολλές από τις οποίες σπατάλησε. Τετ α τετ  ο Κυριζάκης στο 66΄βγαίνοντας πλάγια δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 68΄ο Σάλα από ευνοϊκή θέση δεν καταφέρνει να «κλειδώσει’ τη νίκη. Αυτό το κάνει ο Κυριζάκης μετά από πάσα «πάρε – βάλε» του Κοιλιάρα. Ο Πετρόγιαννης με πέναλτι στο 75΄διαμορφώνει το τελικό 4 – 1.

Διαιτησία: Γιούργας, Γραικός, Α. Βλάσσης

ΚΡΟΝΟΣ (Β. Ξάνθης) Ζάχος, Σάλα, Ασπιώτης, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Στρατηγός, Βλάσσης (Γαμπρός), Κονισπολιάτης, Κυριζάκης, Κοιλιάρας, Παπαστεργίου. Έπαιξαν και οι: Πουλημένος, Α. Γραικός, Ανυφαντής, Π. Γραμμένος

ΑΟ  ΠΑΞΟΙ (Ν. Κλάρο):Κουλούρης, Όρσι, , Αρσ. Κουλούρης, Μίαρης, Βρούσλι, Ρούσσης, Ν. Μπογδάνος, Φάσλιας, Λούτβου, Βαρότσης, Τέσας. Έπαιξαν και οι: Γιαννούλης, Αργυρός, Μητσιάλης.

Δηλώσεις του προπονητή του Κρόνου Β. Ξάνθη και του προέδρου των Παξών Σωτήρη Σαρκαβάδη αργότερα