Ξεμούδιασμα με φιλική «τεσσάρα» στη Δόξα Δράμας η Κέρκυρα

Κέρκυρα και Δόξα Δράμας εκμεταλλεύθηκαν την διακοπή των πρωταθλημάτων με ένα φιλικό ματς στο «Νησί των Φαιάκων», το οποίο βρήκε νικητές τους γηπεδούχους (4-2). Αρκετές δοκιμές από τον Αλέκο Βοσνιάδη, μικροτραυματισμός για τον Ντιόγκο.
Παρότι ο καιρός δεν βοήθησε (σ.σ. βροχή) Κέρκυρα και Δόξα Δράμας είχαν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις συνεχείς προπονήσεις, με ένα φιλικό ματς που πραγματοποιήθηκε στο «Νησί των Φαιάκων» το απόγευμα της Παρασκευής.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τελικά τη νίκη με 4-2 σε ένα όμορφο ματς, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν αρκετά πρόσωπα και καταστάσεις. Για την Κέρκυρα δεν αγωνίστηκαν οι διεθνείς Μεληιώτης, Αρτυματάς και οι τραυματίες Επστάιν και Σοϊλέδης, ενώ Παμλίδης και Μπαλάφας ξεκουράστηκαν από τον Αλέκο Βοσνιάδη.

Η Κέρκυρα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μπάουμαν στο 18', ενώ η Δόξα ισοφάρισε με ανάποδο ψαλίδι του Μαρκόπουλου στο 34'. Στο 44' ο Κόντος έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα το 57' έγινε και το 3-1 με το αυτογκόλ του Γκότοβο. Στο 68' ο Μπαϊκαρά μείωσε σε 3-2 και τέλος, δέκα λεπτά μετά, ο Βάργκας διαμόρφωσε το τελικό 4-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στα απρόοπτα ο μικροτραυματισμός του Κέβιν Ντιόγκο, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο μετά από «μονομαχία» με αντίπαλό του και αντικαταστάθηκε, χωρίς όμως το χτύπημα να είναι τελικά κάτι το σοβαρό.