Πώς ο Κρόνος πέτυχε τη μεγάλη νίκη – πρόκριση με 4 - 0 επί του Αστέρα

Παρά το 4 – 0  και την υπεροχή του Κρόνου στο Β΄ημίχρονο, όπου στο δίλεπτο 48΄49΄κρίθηκαν όλα με τον Κυριζάκη και τον Σάλα να πετυχαίνουν το 2ο και 3ο γκολ, ο αγώνας ήταν ντέρμπι σήμερα (Τετάρτη) στο γήπεδο Περιβολίου. Ένα ιδιαίτερο παιχνίδι που συνεχίστηκε από το 4΄μετά τη διακοπή της προηγούμενης Τετάρτης, λόγω φωτιάς.Πολύς κόσμος, ασφυκτικά γεμάτο το γήπεδο Περιβολίου, όχι μόνο από τους φιλάθλους των δυο ομάδων που δημιούργησαν μια φανταστική ατμόσφαιρα δίνοντα μαθήματα ποδοσφαιρικού πολιτισμού, αλλά και από φιλάθλους της ευρύτερης περιοχής.
ΦΩΤΟ ΑΒΚ

Ο Κρόνος χρειαζόταν αυτή την εμφατική νίκη για να βρει περισσότερη ηρεμία και να πιστοποιήσει και στο γήπεδο ότι διαθέτει πολύ καλή ομάδα, ικανή να κατακτήσει τίτλους και όχι μόνο στα … χαρτιά. Στον Κρόνο πανηγύρισαν αυτή τη νίκη, αλλά μέχρι εκεί. Γιατί γνωρίζουν πολύ καλά ότι ήταν μια νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου και τίποτα παραπάνω ή για να ακριβολογούμε ένα εισιτήριο για τους 16 του κυπέλλου.

Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας κρατά την εμφάνιση του Α΄ημιχρόνου που δημιούργησε 2 – 3 καλές ευκαιρίες και δεν εκμεταλλεύτηκε, ενώ αφήνει στην άκρη την απόδοση του Β΄ημιχρόνου και ρίχνει όλες του τις δυνάμεις στο πρωτάθλημα. Ότι έχει καλή ομάδα, κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει, ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα.
ΦΩΤΟ ΑΒΚ

Στο Α΄ ημίχρονο και μέχρι το 30΄ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, αλλά στο 26΄ο Κοιλιάρας έδειξε πόσο σπουδαίος παίκτης είναι κάνοντας εξαιρετική ατομική προσπάθεια και γράφοντας με σουτ μέσα από την περιοχή το 1 - 0 Κρόνος προηγείται με 1 – 0 αξιοποιώντας αρχικά πάσα του Κυριζάκη.

Μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Αστέρας ήταν πιο απειλητικός με τον Π. Λέση να έχει δυο καλές φάσεις για γκολ. Αμέσως μετά το 1- 0 ο Κυριζάκης από καλή θέση δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την παράλληλη σέντρα του Κοιλιάρα. Ο ίδιος παίκτης πριν από το γκολ βρέθηκε σε καλή θέση μετά από την προσπάθεια του Σάλα, αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει. Ο Αστέρας ανέβηκε στο τελευταίο 15λεπτο και από στημένες φάσεις απείλησε με την κεφαλιά του Μάμαλου και τον Γαρδικιώτη.

Στο 20΄είδε κίτρινη κάρτα ο Κονισπολιάτης για μαρκάρισμα σε αντίπαλο. Μια φάση που από την πλευρά τους οι άνθρωποι του Αστέρα ζητούν κόκκινη.

Καταιγιστικός ο Κρόνος στο Β΄ ημίχρονο επέβαλε τον ρυθμό του από το 1΄ λεπτο και με τον Κυριζάκη στο 48΄μετά από ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά λίγο πιο κάτω από τη γραμμή του κέντρου βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με πλασέ πέτυχε ένα ωραίο γκολ διαμορφώνοντας το 2 – 0. Ένα γκολ που απελευθέρωσε τους παίκτες του Κρόνου που συνέχισαν να επιτίθενται και αμέσως στο 49΄ο Σάλα μπήκε από δεξιά και με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε στο 3 – 0. Εκπληκτικό γκολ από τον αρχηγό.
ΦΩΤΟ ΑΒΚ

Ο Βασίλης Πετρόγιαννης λίγο πιο κάτω από τη γραμμή του κέντρου είδε τον Ριγανά να μην έχει καλή θέση και με εκπληκτικό σουτ έγραψε το 4 – 0 στο 61΄.

Στο 67΄ο Π. Λέσσης ανακόπτεται σε πολύ ευνοίκή θέση πριν προλάβει να σουτάρει.
Επικίνδυνο φάουλ του Αστέρα στο 73 ΄ με τον Δ. Ίσερη να εκτελεί υποδειγματικά, αλλά απέκρουσε εκπληκτικά ο Ζάχος.
Σουτ του Παπαστεργίου στο 78΄και εξαιρετική απόκρουση του Ριγανά που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Βλάσσης («Γαμπρός»)
Στο 88΄προ κενής εστίας ο Μάμαλος με κεφαλιά αστοχεί μετά από την πολύ καλή σέντρα του Δ. Στούπα από δεξιά.

Διατησία: Κολυτάς, Μιχαλάς

ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ: (Β. Ξάνθης) Ζάχος, Χρ. Γραμμένος, Ανυφαντής, Ανυφαντής, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Στρατηγός, Κονισπολιάτης, Κοιλιάρας, Κυριζάκης, Παπαστεργίου, Σάλα. Έπαιξαν και οι: Πουλημένος, Π. Γραμμένος, Βλάσσης (Γαμπρός), Τσάνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: (Γ. Χονδρογιάννης) Ριγανάς, Καλούδης, Γράντος, Πολύζος, Καββαδίας, Σπ. Στούπας, Α. Ίσερης. Π. Λέσης, Γαρδικιώτης, Μάμαλος, Δ. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Κατσαρός, Δ. Στούπας