Η τεσσάρα της ανατροπής και το 5Χ5για τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3΄, τι και αν αντιμετώπιζε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο ΑΟ Συναράδων και μάλιστα στην έδρα του, ο Κεραυνός Αγ. Νικολάου με την καθοδήγηση του Κ. Καλούδη επελαύνει αλώβητος με πέντε νίκες σε πέντε αγώνες προσφέροντας γκολ και θέαμα!

Αν και ήταν προετοιμασμένοι οι παίκτες του Κ. Καλούδη για έναν δύσκολο αγώνα αιφνιδιάστηκαν και δέχτηκαν μόλις στην πρώτη φάση των γηπεδούχων γκολ στο 3΄από τον Ανυφαντή που εκμεταλλεύτηκε εκτέλεση κόρνερ διαμορφώνοντας το 1 – 0.

Ο Κεραυνός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του αντιπάλου με συνεχόμενα στημένα και επιθέσεις κυρίως από πλάγια. Έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Θρ. Καλούδη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ. Τριπλή ευκαιρία με τους αμυντικούς του ΑΟΣ να διώχνουν 3 φορές πάνω στη γραμμή, σε κεφαλιά του Θρ. Καλούδη, σουτ του Ν. Μηνά και ξανά σουτ του Θρ. Καλούδη. Επίσης ένα πολύ καλό σουτ του Ν. Δημουλή πέρασε μόλις άουτ.Έτσι το Α΄ημίχρονο έληξε 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός συνέχισε  με κάποιες αλλαγές που αποδείχτηκαν αποτελεσματικές και στον ίδιο ρυθμό χάνοντας ξανά μεγάλη ευκαιρία με τον Θρ. Καλούδη με προβολή μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΑΟΣ και στη συνέχεια πλασέ του Α. Δημουλή άουτ.  Το σκορ ήταν 1 – 0 μέχρι το 79΄. Από τότε και μέσα σε εννιά λεπτά ο Κεραυνός πετυχαίνει τη μεγάλη ανατροπή της τεσσάρας. Στο 79΄ωραία επίθεση από αριστερά και ο Α. Δημουλής πλάσαρε στην κίνηση και ισοφάρισε (1-1). Στο 81΄ο Α. Μίαρης  με πλασέ μέσα από την περιοχή απέδωσε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη δίνοντας προβάδισμα . Στο 84', ίσως το καλύτερο γκολ με τον Α. Δημουλή μετά από ωραίο συνδυασμό με Θρασύβουλο και Τρ. Ρέβη διαμορφώθηκε το 1 – 3 και ο Χαντάι στο 88΄το … κερασάκι στην τούρτα μιας σημαντικής νίκης!

Διατησία: Ξηρομερίτης, Τσιριμιάγκος, Κάρρα

Οι συνθέσεις

ΑΟ Συναράδων: (Μαστροθανάσης) Μ. Γραμμένος, Μπύζης, Σπ. Μπόχαλης, Πακτίτης, Ανυφαντής, Σεντελές, Μαζαράκης, Παναουρίδης, Σπ. Γραμμένος, Δ. Μπόχαλης, Σέλα. Έπαιξαν και οι: Ζότε, Σπ. Γραμμένος (ιι), Κ. Γραμμένος

Κεραυνός Αγ. Νικολάου: (Κ. Καλούδης ) Ν. Ρέβης, Κ. Ρέβης, Κουρτέσης, Χ. Μίαρης, Τρ. Ρέβης, Καββαδίας, Ν. Μηνάς, Ν. Δημουλής, Χ. Μηνάς, Ν.  Δημουλής , Θρ. Καλούδης. Έπαιξαν και οι: Τάσσης, Χαντάι, Α. Δημουλής