Ήττα 5 δοκαριών για τον Αστέρα Π (!)

Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία… αλλά πέντε δοκάρια είχε ο Αστέρας – που μετρούσε 5 απουσίες - στον σημερινό, Κυριακή 12/11, αγώνα στο γήπεδο του Πετριτή με τον Αχιλλέα Νυμφών.

Την προηγούμενη Κυριακή είχε τρία και έφτασε στη νίκη με 1 – 0 επί του Αστέρα Λιαπάδων. Σήμερα είχε πέντε και ο καλά – αμυντικά στημένος Αχιλλέας του Άκη Πανδή «έκλεψε» τη νίκη. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο που επιτεύχθηκαν και τα τρία γκολ.

Οι παίκτες του Γ. Χονδρογιάννη μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και δημιούργησαν από την αρχή ευκαιρίες. Στο 10΄ο Κωνσταντόπουλος έδωσε στον «Λαδά» (Δ. Στούπα) που κόπηκε την τελευταία στιγμή από την άμυνα του Αχιλλέα. Τα αδέλφια Δημήτρης και Άντονι Ίσερης συνδυάστηκαν ωραία, αλλά το σουτ του Δημήτρη στο 15΄εξουδετέρωσε ο Χανδρινός. Στο 18΄ο Δ. Ίσερης κερδίζει πέναλτι, ο Γαρδικιώτης εκτελεί και στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Ο χορός των … δοκαριών συνεχίστηκε με τον Κατσαρό στο 30΄με κεφαλιά και στη συνέχεια με τον ίδιο παίκτη σε γυριστό σουτ. Έτσι έληξε το Α΄ημίχρονο 0 – 0, χωρίς ο Αστέρας να απειληθεί.

Πιο πιεστικός ο Αστέρας στο Β΄ ημίχρονο με Κωνσταντόπουλο και Γράντο από καλή θέση να μην μπορούν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 78΄ο Κεφαληνός εκμεταλλεύεται απόκρουση των συμπαικτών του και γράφει το 0 -1 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφ –σάιντ και με του φιλοξενούμενους να είναι κατηγορηματικοί ότι ο παίκτης τους έφυγε από κανονική θέση.

Η ατυχία του Αστέρα συνεχίστηκε και στο επόμενο λεπτό, όταν η κεφαλιά – οβίδα του Κατσαρού τραντάζει το δοκάρι. Αμέσως μετά ο «Λαδάς» (Δ. Στούπας) αξιοποιεί την πάσα του Δ. Ίσερης και ισοφαρίζει σε 1 – 1. Στο 82΄ένα ακόμα δοκάρι για τον Αστέρα σε κεφαλιά του Πολύζου. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 89΄σε αντεπίθεση του Αχιλλέα ο Β. Τσενεμπής διαμορφώνει το τελικό 1 – 2. Ο ίδιος δέχεται και δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον τρόπο που πανηγύρισε.

Διαιτητής Ν. Πουλημάς

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ (Γ. Χονδρογιάννης) Ριγανάς, Καλούδης, . Ίσερης, Πολύζος, Σπ. Στούπας, Γράντος, Κωνσταντόπουλος, Γαρδικιώτης, Κατσαρός, Δ. Στούπας, Δ. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Ν. Μηνάς, Αργυροκαστρίτης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΥΜΦΩΝ (Α. Πανδής) Χανδρινός, Α. Μπάρντι, Γρ. Μεταλληνός, Βοντετσιάνος, Βλαστός, Παναγιωτίδης,, Ρ. Μπάρντι, Σγούρος, Β. Τσενεμπής, Λαγοπάτης, Κεφαληνός. Έπαιξαν και οι: Ρίζος, Μ. Τσενεμπής, Βουργίδης

Η Ανακοίνωση του ΑΣΤΕΡΑ

Την ήττα με 1-2 γνώρισε ο Αστέρας από τον Αχιλλέα Νυμφών. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας, η οποία έχασε πέναλτι στο πρώτο μέρος και είχε συνολικά 5 δοκάρια! Ο άγραφος νόμος όμως του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά. Να δώσουμε συγχαρητήρια στη αξιόμαχη ομάδα του Αχιλλέα Νυμφών για την σπουδαία νίκη που πέτυχε και να της ευχηθούμε καλή συνέχεια στη σεζόν χωρίς τραυματισμούς. Επίσης ευχαριστούμε τους φιλάθλους του Αστέρα που ενίσχυσαν την ομάδα μας για ένα ακόμη παιχνίδι. Η προσπάθεια μας συνεχίζεται!