Η 6η συνεχόμενη νίκη του Κρόνου 2 – 0 τον Ηρακλή Αγ. Δέκα

ΦΩΤΟ Α. Γαστεράτος

Η τιμωρία της έδρα του Κρόνου μετά τα όσα έγιναν με τη λήξη του ντέρμπι με τον ΟΦΑΜ είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας με τον Ηρακή Αγ. Δέκα να διεξαχθεί στο ουδέτερο γήπεδο Παλαιοκαστριτών στο Σκριπερό. Δυο ομάδες διαφορετικών ταχυτήτων και στόχων.

Ο Κρόνος με τον Ρ. Μπολάνο στον πάγκο διεύρυνε το σερί των νικών του σε έξι και παραμένει στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Αστέρα, ενώ έχει ξεκινήσει την προετοιμασία για το μεγάλο ντέρμπι του Σαββάτου με τον φιλόδοξο Θιναλιακό στην Αχαράβη.

Ο αγώνας με τον Ηρακλή Αγ. Δέκα δεν προσφέρεται για συμπεράσματα, ώστοσο ο Κρόνος έδειξε να μην είναι αποτελεσματικός. Ένα απίστευτο κρεσέντο ευκαιριών από το 1΄ μέχρι το 90΄, ένα δοκάρι και μόνο δυο γκολ από έναν Κρόνο που σε κάθε σχεδόν επίθεση δημιουργούσε ευκαιρία.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο Α΄ημίχρονο για τον Κρόνο με Κοιλιάρα δυο φορές, ενώ είχε και δοκάρι στο 43΄, Κυριζάκη δυο, Παπαστεργίου και Στρατηγό. Αξιοσημείωτη φάση στο 30΄για τον Ηρακλή το σουτ του Σαλασίδη μετά από σύγχυση στην περιοχή του Τσάμη, του νεαρού τερματοφύλακα που για πρώτη φορά έπαιξε από την αρχή.

Το 1 – 0 διαμορφώθηκε από τον Βλάσση (Γαμπρό) στο 56΄με πλασέ μετά από εξαιρετική πάσα του Κονισπολιάτη. Σχεδόν αμέσως, στο 60’ πάλι με πλασέ του Κονισπολιάτη μετά από πάσα  του Παπαστεργίου το τελικό 2 – 0.
Βλάσσης (Γαμπρός), Κοιλιάρας, Γραικός, Χρ. και Π. Γραμμένος, Ασπιώτης έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο Β΄ημίχρονο.

Διατησία: Μυρισκλάβος, Κυπριώτης, Χρ. Καρρά

ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ: (Ρ. Μπολάνο) Τσάμης, Σάλα, Ανυφαντής, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Π. Γραμμένος, Στρατηγός, Κονισπολιάτης, Κυριζάκης, Κοιλιάρας, Παπαστεργίου. Έπαιξαν και οι: Βλάσσης (Γαμπρός), Γραικός, Ασπιώτης, Χρ. Γραμμένος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓ. ΔΕΚΑ (Κ. Μάμαλος) Μητσιάλης, Χρυσικόπουλος, Κομνηνός, Πουλής, Δ. Ζωχιός, Ι. Ζωχιός, Σαλασίδης, Καρβούνης, Ευθυμίου, Ν. Ζωχιός, Ζωγογιάννης. Έπαιξαν και οι: Σάλτας, Μερτζάνης, Καρβούνης, Τσιριγώτης.