Κεραυνός Αγ. Νικολάου 7Χ7: Νίκησε και στο ντέρμπι 2-0 τον ΑΟ Βέλος!

Κεραυνός Αγ. Νικολάου 7Χ7: Νίκησε και στο ντέρμπι 2-0 τον ΑΟ Βέλος

Ασταμάτητος ο Κεραυνός Αγ. Νικολάου με 7 νίκες σε 7 αγώνες, αφού κέρδισε και το ντέρμπι με τον εκ των πρωτοπόρων  ΑΟ Βέλος Βελονάδων. Μπροστά σε πολλούς φιλάθλους την Τετάρτη 15/11 στο γήπεδο Πετριτή στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής οι παίκτες του Κ. Καλούδη ήταν καλύτεροι και επικράτησαν δίκαια απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα.
Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο θέλοντας να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ο Κεραυνός στα πρώτα λεπτά με ενέργειες του Χαντάι από αριστερά απείλησε σε δύο φάσεις, στην πρώτη μετά από ντρίπλα και σέντρα βρήκε τον Θρ. Καλούδη, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ και στη δεύτερη και πάλι μετά από ντρίπλα βρήκε χώρο για σουτ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους είχαν μια πολύ καλή στιγμή περίπου στο 15' όταν μετά από πλαγιοκόπηση και κόψιμο της μπάλας από δεξιά ο επιθετικός πλάσαρε στην κίνηση, αλλά ο Ν. Ρέβης απέκρουσε.
Ο Κεραυνός πίεσε στη συνέχεια με τον ρέφερι  Μυρισκλάβο να αρνείται να δώσει πέναλτι πάνω στον Ν. Μηνά που «τσίμπησε» την μπάλα και δέχτηκε κλωτσιά από αμυντικό.  Στη συνέχεια ο Θρ. Καλούδης δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Χαντάι. Καλή ευκαιρία και με τον Λαβράνο, στο 33΄ να σουτάρει από πλάγια, αλλά ο κίπερ του Βέλους να διώχνει σε κόρνερ,  ενώ κάποια λεπτά νωρίτερα ο Α. Δημουλής από ευνοϊκή θέση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Το Βέλος έκανε ακόμα δύο τελικές προσπάθειες με σημαντικότερη το σουτ, έξω από την περιοχή, του Κόντου που απέκρουσε ο Ν.  Ρέβης.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως καλύτερα και είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία, αλλά ο Αγάθος πλάσαρε άουτ, στο 56'. Στην προηγούμενη φάση ο διαιτητής δε δίνει αναμφισβήτητο πέναλτι πάνω στον Θρασύβουλο που γκρεμίστηκε από αμυντικό, ενώ πηδούσε για να πιάσει κεφαλιά. Στο 65΄ μετά από κόρνερ και απομάκρυνση των αμυντικών του Βέλους ο Χαντάι πήρε τη μπάλα και την έστειλε με τρομερό σουτ στο γάμα της εστίας λύνοντας το γόρδιο δεσμό(1-0)!

Το γκολ αυτό έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Κεραυνού και πέντε λεπτά αργότερα  διαμόρφωσαν το 2-0 μετά από ωραία επίθεση και συνεργασία των Χαντάι και Θρασύβουλο, με τον τελευταίο να κόβει παράλληλα την μπάλα και τον αμυντικό των φιλοξενουμένων να τη στέλνει στο πλεχτό στην προσπάθειά του να απομακρύνει. Μετά το 2-0 το παιχνίδι έγειρε οριστικά προς το μέρος των νικητών, αφού κέρδιζαν σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και δεν άφηναν τον αντίπαλο να δημιουργήσει ανησυχητικές καταστάσεις για την άμυνα τους.

Διαιτησία: Μυρισκλάβος, Μιχαλάς, Ίσερης

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: (Κ. Καλούδης) Ν. Ρέβης , Α. Δημουλής, Ν. Ρέβης, Χ. Μίαρης, Τρ. Ρέβης , Βλαχόπουλος, Μηνάς, Τάσσης, Λαβράνος, Χαντάι, Θρ. Καλούδης. Έπαιξαν και οι: Κ. Ρέβης, Α. Μίαρης, Ν. Δημουλής

ΑΟ ΒΕΛΟΣ ΒΕΛΟΝΑΔΩΝ: (Αγάθος) Σ. Μηλιώτης, Άνθης, Μαρτίνος, Λ. Μηλιώτης, Χαγιάννης, Αγάθος, Μέσας, Κοντογιώργης, Καζιάνης, Κόντος, Γουλής. Έπαιξαν και οι: Μπούκας, Κορακιανίτης