Η βαριά ήττα του Κρόνου από τον ΟΦΑΜ

ΦΩΤΟ Α. Γαστεράτος

«Μαύρη Τετάρτη» η χθεσινή για τον Κρόνο που στο γήπεδο του Άη Μαθιά γνώρισε μια βαριά ήττα με 4 – 1από τον τοπικό ΟΦΑΜ και αποκλείστηκε από το κύπελλο. Να σημειωθεί ότι ο Κρόνος παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα από την περίοδο 2015 – 16, ενώ για το κύπελλο πριν από ένα περίπου χρόνο είχε ηττηθεί από την ΑΕ Λευκίμμης στο γήπεδό του με  3- 0.

Είναι αλήθεια ότι πολλές φορές συμβαίνει στο ποδόσφαιρο η καλύτερη – στον αγωνιστικό χώρο - ομάδα να μην κατακτά και τη νίκη. Όμως πού σπάνια συμβαίνει να υφίσταται και μια βαριά ήττα. Γιατί η αλήθεια είναι ότι ο Κρόνος δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, όμως ήταν καλύτερος στη διάρκεια του αγώνα, αλλά το … κοντέρ κατέγραψε μια βαριά ήττα που φαίνεται Διοίκηση – προπονητής και παίκτες να διαχειρίζονται – παρά την πίκρα- με ψυχραιμία. Άλλωστε ο αγώνας της Κυριακής, πάλι με τον ΟΦΑΜ, στο γήπεδο Περιβολίου είναι σημαντικός για την εξέλιξη του πρωταθλήματος. Η αλήθεια είναι ότι ο Κρόνος δε είχε το πάθος και την ψυχή των προηγούμενων αγώνων, ενώ και τα ατομικά λάθη έπαιξαν ρόλο, χωρίς αυτό να ενοχοποιεί τους ποδοσφαιριστές, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει ακόμα και στις μεγαλύτερες ομάδες σε όλο τον κόσμο.

Όσο για τον μεγάλο νικητή, τον ΟΦΑΜ είχε εκτός των άλλων έναν εκπληκτικό σκόρε που πέτυχε τέσσερα γκολ. Παίκτης και ομάδα για Oscar αποτελεσαμτικότητας. Ένα απίστευτο “καρέ” του Λούβρου, σε περίπου ένα 20λεπτο, καθόρισε  το εντυπωσιακό 4-1 επί του Κρόνου.
 Τίποτα στο Α΄ημίχρονο δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε στο Β΄. Ο Κρόνος είχε την υπεροχή, έχασε  2-3 ευκαιρίες για να προηγηθεί, κυρίως, με τον Κοιλιάρα, αλλά και τον Κυριζάκη.

Ωστόσο, στο 43', ένα λάθος στην άμυνα του Κρόνου, μετά από γέμισμα των γηπεδούχων, αξιοποιήθηκε από τον ικανότατο σκόρε Λούβρο που διαμόρφωσε το 1 – 0.
Στην αρχή του Β΄ημιχρόνου, ο Κρόνος έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για το 1 – 1 με τον Σάλα , αλλά η μπάλα έγλυψε το δοκάρι και πέρασε άουτ. Το χειρότερο για τον Κρόνο ήταν στην αμέσως επόμενη φάση με τον Λούβρο να πετυχαίνει το  2-0, στο 50'. Μέχρι το 65΄πέτυχε ακόμα δυο γκολ διαμορφώνοντας το 4- 0.

Ο Κρόνος είχε ευακιρίες με Κοιλιάρα, Παπαστεργίου και Κυριζάκη, αλλά το μόνο που κατάφερ ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Κυριζάκη με κτύπημα πέναλτι και με διπλή προσπάθεια, αφού ο Ενέα αρχικά απέκρουσε.

Διαιτησία: Τόμπρος, Παπακωστούλης, Γκιόκας

ΟΦΑΜ (Γ. Καλούδης): Ενέα, Μελισσινός, Σουλάνης, Λειβαδιώτης, Κουρής, Καζιάνης, Λούβρος, Τζέλος, Χαρβαλιάς, Ασπιώτης, Ανδριώτης. Έπαιξαν και οι: Περδίκης, Βαραγγούλης, Σκολαρίκης.

ΚΡΟΝΟΣ (Β. Ξάνθης): Ζάχος, Χρ. Γραμμένος, Μεσημέρης, Πετρόγιαννης, Ανυφαντής, Π. Γραμμένος, Κονισπολιάτης, Κοιλιάρας, Κυριζάκης, Σάλα, Παπαστεργίου. Έπαιξαν και οι: Βλάσσης, Πουλημένος, Τσάνης, Γραικός.

Θρίαμβος του ΟΦΑΜ, 4-1 τον Κρόνο με «καρέ» του Λούβρου!