Νίκη του Κρόνου επί της Αναγέννησης με ανατροπή!

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες σε αγωνιστικό χώρο με πολλά νερά που σε κάποια σημεία σχηματίζονταν μικρές λίμνες αγωνίστηκαν χθες, Σάββατο 11/11 Αναγέννηση και Κρόνος. Ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των πολυπληθών – για τα δεδομένα του καιρού – φιλάθλων μέχρι το 65΄που ο νεαρός Γραικός πέτυχε το 1 – 2. Στα τελευταία 25 λεπτά η Αναγέννηση έπαιζε με 10 λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχτηκε σε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κοιλιάρα, με αποτέλεσμα ο Κρόνος να πετύχει άλλα δυο γκολ για το τελικό 1 – 4.

Δίκαιη η νίκη του Κρόνου που είχε την υπεροχή και ευκαιρίες απέναντι στο αξιόμαχο συγκρότημα του Μ. Μίτσουλη. Ο Β. Ξάνθης δεν μπορεί παρά να έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Αν και έχαναν με 1 -0 αντέδρασαν γρήγορα και σε πέντε λεπτά πέτυχαν την ανατροπή. Να σημειωθεί ότι το πολύ ωραίο γκολ του Π. Νικομάνη στο 56΄είναι το δεύτερο που δέχεται ο Σήφης Ζάχος σε 6 αγώνες. Είχε δεχτεί άλλο ένα γκολ στον αγώνα με τους Παξούς με το οποίο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και στη συνέχεια ο Κρόνος πέτυχε το ίδιο σκορ, 4 – 1.

Στο Α΄ ημίχρονο ο Κρόνος είχε την υπεροχή και δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε με Πετρόγιαννη, Ασπιώτη στο 28,  Κυριζάκη στο 31΄και Παπαστεργίου στο 42΄. Οι γηπεδούχοι που αντιστέκονταν απείλησαν με μακρινό σουτ του Ασπιώτη στο 40΄.

Στο Β΄ ημίχρονο στην πρώτη επικίνδυνη επίθεσή της η Αναγέννηση προηγήθηκε με 1 – 0. Ο Μίτσουλης πάσαρε στον Π. Νικομάνη που με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο γάμα της εστίας του Ζάχου.
Ο Κυριζάκης που πέρυσι αναδείχτηκε δεύτερος σκόρερ της Α1 με τη φανέλα της Αναγέννησης πέτυχε το 1 – 1 μετά πάσα του Κοιλιάρα στο 60΄. Στο 65΄ο εκπληκτικός και χθες Κοιλιάρας δημιούργησε και ο Γραικός έδωσε προβάδισμα στον Κρόνο γράφοντας το 1 – 2.
Στο 75΄δεύτερη κίτρινη στον Βάρθη για μαρκάρισμα πάνω στον Κοιλιάρα. Το 1 – 3 από εξαιρετικό πλασέ του Χρ. Γραμμένου μετά από πάσα του Τσάνη. Στο 88΄ο Κοιλιάρας δημιουργεί και ο Κυριζάκης το 1 – 4.
Για τον Κρόνο Ασπιώτης, Κυριζάκης, Κοιλιάρας έχασαν ευκαιρίες. Στα αξιοσημείωτα η εξαιρετική εμφάνιση του Κονισπολιάτη που μπήκε ως αλλαγή, αν και δεν είχε προπονηθεί όλη την εβδομάδα, λόγω ασθένειας.
Από την άλλη οι παίκτες της Αναγέννησης έδειξαν ότι όσο περισσότερα παιχνίδια έχουν στα πόδια τους, τόσο θα βελτιώνονται.

Διαιτητής: Κ. Γιούργας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ (Μ. Μίτσουλης) Β. Νάος, Γ. Μίαρης (Νανής), Γαστεράτος, Ν. Μίαρης, Στ. Μίαρης, Μίτσουλης, Χρ. Νικομάνης, Α. Βάσσιος, Π. Νικομάνης, Ασπιώτης, Βάρθης. Έπαιξαν και οι: Σμοϊλης, Αργυρόπουλος, Γ. Μίαρης (Καρσελά), Θ. Μίαρης

ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ: (Β. ΞΆΝΘΗΣ) Ζάχος, Χρ. Γραμμένος, Ανυφαντής, Μεσημέρης, Πουλημένος, Πετρόγιαννης, Τσάνης, Κοιλιάρας, Ασπιώτης, Παπαστεργίου, Κυριζάκης. Έπαιξαν και οι: Γραικός, Κονισπολιάτης, Μ. Σαγιάς