ΠΕΝΤΑ – Κέραυνος!

Μια ακόμα πεντάρα για τον Κεραυνό Αγ. Νικολάου! Χθες, Σάββατο 25/11, στο γήπεδο του Πετριτή ο Κεραυνός νίκησε με 5 – 1 τον και φιλόφοξο φέτος Ηρακλή Σφακερών αποδεικνύοντας ότι η πρώτη ήττα την προηγούμενη αγωνιστική με τον Ν. Όλυμπο ήταν μια κακή παρένθεση.

Οι παίκτες του Κ. Καλούδη μπήκαν από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά. με αποτέλεσμα να κλείσουν τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες κυρίως με Τάσση και Α. Μίαρη, αλλά σε τέσσερις φάσεις που βρέθηκαν σε θέση βολής δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο 30' μετά από εκτέλεση φάουλ του Α. Δημουλήκαι γύρισμα του Θρ. Καλούδη, ο ιδιαίτερα διακριθείς Καββαδίας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).  Η πίεση του Κεραυνού καρποφόρησε ξανά στο 40', από στημένο και πάλι του Α. Δημουλή, ο Καλούδης παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα κατευθύνεται στα δίχτυα, παρεμβαίνει, όμως, με το χέρι αμυντικόςτου Ηρακλή, Λάτσι.  Πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ, η ατμομηχανή του Κεραυνού, ο Θρ. Καλούδης (2-0).

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πιο ψηλά, θέλοντας να βάλουν κάποιο γκολ για να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα, έτσι έδωσαν πολλούς χώρους στους γηπεδούχους που αξιοποίησαν πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ στο 50' και στο 58' με τον Θρ. Καλούδη (3-0 με πέναλτι  ,4-0 πλασέ στην κίνηση μετά από πάσα του Α. Μίαρη). Και όχι μόνο αυτό, αλλά συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες με τους Λαβράνο,  Α. Μίαρη και Τάσση. Ωστόσο, ο Χαντάι με σουτ  μέσα από την περιοχή στο 75' ευστόχησε γράφοντας το 5 – 0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αράθυμος με πέναλτι πέτυχε  το γκολ της τιμής για τον Ηρακλή.

Διαιτησία: Μαργαρίτης, Ίσερης, Σερίφης

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: (Κ. Καλούδης) Ν. Ρέβης, Κ. Ρέβης, Ν. Ρέβης, Κουρτέσης, Α. Δημουλής, Καββαδίας, Μηνάς, Α. Μίαρης, Λαβράνος, Τάσσης, Καλούδης. Έπαιξαν και οι: Τρ. Ρέβης, Χαντάι, Ν. Δημουλής, Βλαχόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΦΑΚΕΡΩΝ: (Αλ. Λαγός) Νικοκάβουρας, Τσενεμπής, Λάτσι, Μπρισίμ, Ασπιώτης, Λαγός, Αρβανιτάκης, Μέρα, Σεμά, Αράθυμος, Μεσημέρης. Έπαιξαν και οι Μαρτίνος, Μαλαχάς.