Πώς έ«Χ»ασαν βαθμούς Αστέρας και ΟΦΑΜ

Πολύ δυνατό το ντέρμπι του Σαββάτου 9/12 στο γήπεδο του Πετριτή κάτω από δύσκολες συνθήκες, εξαιτίας της δυνατής, κατά διαστήματα, βροχής ανάμεσα στον Αστέρα και τον ΟΦΑΜ, δυο από τις καλύτερες ομάδες της Α1, από τα φαβορί για τον τίτλος του πρωταθλητή. Το τελικό αποτέλεσμα 1 – 1 άφησε με παράπονα και τους δυο.
Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο ΟΦΑΜ και μέχρι το 25΄τον τραυματισμό του Κ. Λούβρου ήταν καλύτερος. Προηγήθηκε με 1 – 0 στο 9΄, όταν ο Κουρής με κεφαλιά αξιοποίησε την πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ του Ασπιώτη. Έχασε πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Χαρβαλιάς από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ.

Στη συνέχεια ο Αστέρας ισορρόπησε και είχε καλές ευκαιρίες με τον Δ. Ίσερη να σουτάρει δυνατά και να αποκρούει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΟΦΑΜ. Αλλά και ο Πελάης στο τέλος του ημιχρόνου πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Ενδιάμεσα ο Αστέρας απείλησε και με τον Μάμαλο. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν επικίνδυνα και σε μια άλλη φάση με τον Χαρβαλιά, αλλά και με τον Μελισηνό στο 35΄ που πλάσαρε, χωρίς επιτυχία.

Στις αρχές του Β΄ ημιχρόνου ο τραυματισμός και η αναγκαστική αλλαγή του Ασπιώτη (53΄) άλλαξαν τα σχέδια του Καλούδη. Ο Αστέρας είχε την υπεροχή και πάσχιζε για την ισοφάριση.

Δυο είναι οι φάσεις – κλειδιά του Β΄ ημιχρόνου.
Στο 64΄ο 16χρονος Ι. Λέσσης με ωραίο σουτ στέλνει τη μπάλα στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού  και καρφώνεται στο έδαφος. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή και ζητούν γκολ, αλλά ο Τόμπρος δείχνει συνέχεια του παιχνιδιού.

Στο 74΄σύγχυση μπροστά από την εστία του ΟΦΑΜ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, Καββαδίας και Κατσαρός μαζί στη μπάλα που καταλήγει στα δίχτυα και το 1 – 1. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφ σάιντ. Σίγουρα μια δύσκολη φάση, αλλά ο επόπτης δε σηκώνει σημαία και ο Τόμπρος δείχνει σέντρα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και για την ανοχή του διαιτητή στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Παράπονα για τη διαιτησία έχουν και οι γηπεδούχοι.

Μεγάλες φάσεις, άλλες,  δεν έγιναν στο Β΄ ημίχρονο. Τσιάβος, Τσέλος και Καζιάνης απείλησαν τον Ριγανά, αλλά ανάλογες φάσεις είχαν και οι γηπεδούχοι.