Νίκη κορυφής ο Αστέρας!

Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη γκέλα του Κρόνου ο Αστέρας και νίκησε με 1 – 0, δύσκολα, μα πανάξια και δίκαια μια ψυχωμένη Ομόνοια χθές, Κυριακή 3/1,2 στο γήπεδο Κοντοκαλίου και ανέβηκε στην κορυφή.

Μόλις στο 3΄ο Ν. Μηνάς έκανε ωραία σέντρα και ο Μάμαλος με κεφαλιά έστρωσε στον Πελάη που με υπέροχο βολ πλανέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ. Στο 44΄οι γηπεδούχοι με τον Μπασιούκα μετά από λάθος της άμυνας του Αστέρα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, αφού το πλασέ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ριγανά.
Μέτριος ο Αστέρας στο Α΄ημίχρονο, είχε τον έλεγχο και απείλησε με Αργυροκαστρίτη σε δυο φάσεις, Πελάη και Μάμαλο.

Δυνατό παιχνίδι και στο Β΄ ημίχρονο με τον Ι. Λέσση στο 65΄εξ επαφής να μην μπορεί να πετύχει το 2 – 0. Αλλά και ο Μπούτος στο 68΄για τους γηπεδούχους δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Ο Πελάης στο 72΄σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας αποκρούει πάνω από τη γραμμή. Στο 75΄μακρινό σουτ του Μαρτζούκου δε βρίσκει στόχο. Στο 85΄η πιο καθοριστική φάση του Β΄ ημιχρόνου. Ανατροπή του Μάμαλου και αναμφισβήτητο πέναλτι. Το εκτελεί ο ίδιος και η μπάλα στο δοκάρι.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΣΤΕΡΑ

Σε ανακοίνωσή του ο Αστέρας μεταξύ άλλων τονίζει:

"Ευχαριστούμε θερμά τους φιλάθλους της ομάδας μας για την σημαντική στήριξη που προσφέρουν και ευχόμαστε στην ομάδα της Ομόνοιας καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα".

ΟΜΟΝΟΙΑ ΓΑΣΤΟΥΡΙΟΥ (Κ. Μπολάνο) Μήτσιος, Σταύρου, Μαρτζούκοας, Ν. Ζώτος, Στ. Ζώτος, Ιμπραχίμ, Τσελάι, Μπασιούκας, Μέτης, Κερτσάνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: (Γ. Χονδρογιάννης) Ριγανάς, Ν. Μηνάς, Π. Λέσσης, Πολύζος, Α. Μηνάς, Γράντος, Αργυροκαστρίτης, Μάμαλος, Καββαδίας, Α. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Καλούδης, Ι. Λέσσης, Κατσαρός

ΦΩΤΟ: piranhas