Έ «Χ» ασε πρωτιά και ευκαιρίες ο Κρόνος στις Νυμφές

Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για τον Κρόνο χθες, Κυριακή 3/12, στο γήπεδο των Νυμφών με αντίπαλο τον ισχυρό Αχιλλέα. Έμεινε στο 1 – 1 και έπεσε στη 2η θέση. Ένας μέτριος Κρόνος στο Α΄ ημίχρονο βρέθηκε με γκολ του Β. Τσενεμπή στο 25΄πίσω στο σκορ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο Α΄ημίχρονο μπορούσαν και το 2 – 0, αφού είχαν και δοκάρι με τον Τσενεμπή. Στο Β΄ημίχρονο ο Κρόνος ανέβασε στροφές και έχασε γκολ με το .. τσουβάλι, ενώ η παραφιλολογία που ξεκίνησε εκ του πονηρού για δήθεν εύνοια του Κρόνου από τη διαιτησία για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική είχε αποτέλεσμα.

Ο επόπτης Σταμάτης στο 87΄ακύρωσε καθαρό γκολ του Γραικού ως οφ σάιντ. Από την άλλη πλευρά οι διάφοροι παράγοντες ομάδων  που καλλιεργούν αυτό το κλίμα από το καλοκαίρι είναι και οι ηθικοί αυτουργοί των αλήτικων και εμετικών συνθημάτων και ύβρεων που ακούστηκαν από «θερμόαιμους φιλάθλους» εναντίον του Σ. Ζάχου που εκτός από εκ των κορυφαίων τερματοφυλάκων – κατά πολλούς ο κορυφαίος – είναι και εξαιρετικός χαρακτήρας. Αλλά από ποιους να περιμένει προστασία για τους στοιχειώδεις κανόνες και όρους διεξαγωγής των αγώνων και του πρωταθλήματος ο Κρόνος;

Η καλύτερη φάση στο Α΄ ημίχρονο για τον Κρόνο ήταν στο 12΄, όταν από πλάγια μέσα από την περιοχή ο Κοιλιάρας πλάσαρε άουτ. Στο 27΄οι γηπεδούχοι που έχουν πολύ καλή ομάδα βγήκαν στην αντεπίθεση ο Τσενεμπής πλασάρει, ο Ζάχος βρίσκει τη μπάλα που πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι και σαδιστικά καταλήγει στα δίχτυα. Το δοκάρι σε αυτό το πρώτο ημίχρονο γλίτωσε τον Κρόνο από το 2 – 0.

Πολύ καλά μπαίνει ο Κρόνος στο Β΄ ημίχρονο και ασκεί ασφυκτική πίεση. Εξ επαφής σουτάρει στο 60΄ο Παπαστεργίου, αλλά ο τερματοφύλακας Χανδρινός αποκρούει πάνω στη γραμμή. Στο 75΄ο Πετρόγιαννης λυτρώνει τον Κρόνο από την ήττα με σουτ έξω από την περιοχή. Δοκάρι και 1 – 1. Στο 82΄πάλι ο Παπαστεργίου στέλνει τη μπάλα σύριζα από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84΄κεφαλιά του Κυριζάκη παρεμαβαίνει ο Γραικός για να τη στείλει στα δίχτυα, αλλά δε τη βρίσκει καλά και ο Χανδρινός αποκρούει. Ο Κυριζάκης στο 89΄από τη γωνιά της μικρής περιοχής σουτάρει και πάλι ο Χανδρινός λέει όχι. Ενδιάμεσα δυο πολύ καλές κεφαλιές του Σπ. Γραμμένου μετά από εκτελέσεις κόρνερ πέρασαν άουτ. Αλλά και το κόψιμο του Κοιλιάρα προ του Κυριζάκη πρόλαβε ο Χειρδάρης. Σε μια ξαφνική αντεπίθεση των γηπεδούχων, το μακρινό σουτ, περίπου από το κέντρο, βρίσκει το δοκάρι του Ζάχου.

Διαιτησία: Γιούργας, Βλάσσης, Σταμάτης: Τα είπαμε δε χρειάζονται περισσότερα!

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΥΜΦΩΝ: (Α. Πανδής) Χανδρινός, Δ. Τσενεμπής, Λαγοπάτης, Μεταλληνός, Κ. Κ. Ρίζος, Α. Μπάρντι, Παναγιωτίδης, Β. Τσενεμπής, Ε. Μπάρντι, Κεφαληνός,Βλαστός. Έπαιξαν και οι: Βοντετσάνος, Μαρίτσας, Σγούρος, Β. Ρίζος

ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ: (Ρ. Μπολάνο) Ζάχος, Πουλημένος, Ανυφαντής, Πετρόγιαννης, Μεσημέρης, Σπ. Γραμμένος, Στρατηγός, Π. Γραμμένος, Ασπιώτης, Κοιλιάρας, Παπαστεργίου. Έπαιξαν και οι: Γραικός, Κυριζάκης, Βλάσσης