Αέρας η ΑΕ Λευκίμμης πέρασε (0-4) από το Κομπότι – Με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί και τίτλο! - ΦΩΤΟ

Αέρας η ΑΕ Λευκίμμης, δεν καταλαβαίνει από αναβολές, ταξίδια και ταλαιπωρία, σάρωσε στον Κομπότι τον τοπικό Σκουφά με 4 – 0. Σήμερα Δευτέρα (22/1) ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικήςμε την ΑΕΛ να συνεχίζει την ξέφρενη   πορεία της φέρνοντας στο νησί το πέμπτο της «διπλό» μακριά από την έδρα της. Με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί να ονειρεύεται και και τίτλο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν στο 16΄ με το σουτ του Μπαλαδήμα να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Βορύλλα και εν συνεχεία στο 33΄ με τον Βερλέκη να βγαίνει μόνος του με τον Βορύλλα τον Στέρεφ όμως να τον κόβει την τελευταία στιγμή προτού αυτός γίνει επικίνδυνος.
Αποτελεσματική η ΑΕΛ στην πρώτη επικίνδυνη φάση, στο 37΄ με το πλασέ του Αναστασιάδη άνοιξε το σκορ. Το 0 – 1 ήταν και το σκορ του Α΄ημιχρόνου.

Στο Β΄ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφακιανάκη μπήκαν δυνατά και θα μπορούσαν να είχαν ζευγαρώσει τα τέρματα τους στα πρώτα λεπτά, αλλά η κεφαλιά του Σαμουηλίδη κατέληξε λίγο άουτ από το τέρμα του Παπαχρήστου. Η απάντηση από πλευράς Σκουφά ήρθε στο 59΄ με την κεφαλιά του Παππά να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Βορύλλα.
Ο Τσεβα – γκολ πήρε το όπλο του στο 75΄ διαμορφώνοντας το 0-2, δίνοντας το σύνθημα για την … άλωση του Κομποτίου.
Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο παιχνίδι και σε τρία λεπτά πέτυχε δύο ακόμα γκολ (!) δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της. Ο Κάντας στο 85΄ με κεφαλιά έκανε το 0-3, ενώ στο 87΄ ο Τσεβανέδης με το δεύτερο του προσωπικό γκολ αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ηλίας από τον Θεοδωρή έκανε το 0-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΣΚΟΥΦΑΣ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ (Κώστας Σωτηρόπουλος): Παπαχρήστος,  Παπαγιάννης, Σχισμένος, Πέτσας, Καλπακούλας, Ασπροποταμίτης (55’ Παππάς),  Θεοδωρής, Μπάφας,  Μπαλαδήμας (86’ Παρράς), Τάσσος, Βερλέκης (79’ Σταμούλης)

ΛΕΥΚΙΜΜΗ (Γιάννης Σφακιανάκης): Βορρύλας, Βούλγαρης (80’ Βασιλάκης), Στέρεφ, Ρογγότης, Φωτιάς,  Σαμουηλίδης, Μαζιώτης (43’ λ.τρ. Γαστεράτος/ 69’ λ.τρ. Κάντας), Ηλίας, Τσεβανέδης, Αναστασιάδης, Χατζηδημητρίου