Νίκη κορυφής της ΑΕ Λευκίμμης με 2-1

Η ΑΕΛ τω πολλών ελλείψεων έχει αποδείξει ότι στα δύσκολα τα καταφέρνει, ενώ ζορίζεται στα δύσκολα. Χθες, Κυριακή 12/2 επικράτησε με 2-1 του πρωτοπόρου Μακεδονικού και τον πλησίασε στους πέντε βαθμούς. Μάλιστα οι πέντε χαμένοι βαθμοί με Πανλευκάδιο και Παραπόταμο τις δυο τελευταίες αγωνιστικές της στερούν τη δυνατότητα από σήμερα να είναις την κορυφή.

Οι Πρωταθλητές Κέρκυρας με πάθος και τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τους κατόρθωσαν να σημειώσουν μια μεγάλη νίκη. Όλα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο, ήρθαν και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης.

Με τον Βαγγέλη Τσεβανέδη να ανοίγει το δρόμο στο 48′, ενώ, παρά την άμεση ισοφάριση των φιλοξενουμένων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τοπάλη (51′), ο Λάζαρος Φωτιάς έβαλε… φωτιά στην κερκίδα του γηπέδου της Λευκίμμης, στο 63′, υπογράφοντας το θρίαμβο των Φαιάκων, που πλησίασαν την ομάδα του Μακεδονικού στους πέντε βαθμούς.

Τον αγώνα σφύριξε ο Πάνος από τα Γιάννενα, που είχε για βοηθούς τους Καραλή και Μωϋσιάδη (από την ΕΠΣ Ηπείρου)

ΑΕΛ (Σφακιανάκης): Βορύλας, Ρογγότης, Φωτιάς, Γαστεράτος Σπ., Βασιλάκης, Ηλίας, Λεπενιώτης, Ν. Κουλούρης, Τσεβανέδης, Τρεπεκλής.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Κερλίδης):Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος, Κοπατσάρης, Πυριτζάους, Τζουβάρας, Ασλαμπαλόγλου, Τσικόπουλος, Φωτιάδης, Ματούλας, Τοπάλης, Γκελοσάνης