Ατσάλινος ΑΟ Βασιλατίκων 3 – 2 τον Ηρακλή Σφακερών με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Έχασε τη νίκη την προηγούμενη αγωνιστική ο ΑΟΒ από τον Νέο Όλυμπο με δυο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο (2 – 2) και με τον ίδιο τρόπο, με δυο γκολ από το 80΄έως το 86΄, πήρε σημαντική νίκη που τον ανεβάζει ψηλά, απέναντι στον Ηρακλή Σφακερών που τον πλησίασε στους τρεις βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κάντας που πέτυχε χατ τρικ!
Δίκαιη η νίκη του ΑΟΒ που είχε την υπεροχή σε όλο τον αγώνα και σημαντικές ευκαιρίες. Αλλά και ο Ηρακλής που προηγήθηκε 1 – 2  είχε ευκαιρίες νίκης, αφού έχασε και πέναλτι.
Μόλις στο 10΄ο Κάντας έγραψε με θεαματική κεφαλιά - ψαράκι το 1 – 0 εκμεταλλευόμενος καλοχτυπημένο χτύπημα κόρνερ του Τ. Μαράι. Σε μια αντεπίθεση των φιλοξενουμένων εκμεταλλεύτηκε ιδανικά τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΑΟΒ, ο Μεσημέρης  και ισοφάρισε στο 33΄σε 1 – 1. Στο 42΄νέα επικίνδυνη αντεπίθεση του Ηρακλή που κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μέρα έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο Β΄ ημίχρονο ο ΑΟΒ εξακολούθησε να έχει την κατοχή, αλλά χωρίς κλασική ευκαιρία μέχρι το 70΄, απειλούσε με μακρινά σουτ. Στο 73΄ο Κ. Κακαβάκης αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ και έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή διαμορφώνοντας το 1 – 2. Στη συνέχεια πίεσε ο ΑΟΒ για την ισοφάριση χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Κουτρούλη, Λειτούργη με κεφαλιά εξ επαφής και Κάντα. Στο 80΄μετά από συνεχόμενα κόρνερ ο Κάντας αξιοποίσε ένα από αυτά που εκτέλεσε ο Μηνάς και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2 – 2.
Στο 86΄ο Λειτούργης από το κέντρο έβγαλε αριστουργηματικά τον Κάντα τετ α τετ που με έξοχο πλασέ πάνω από τον Μαλαχά διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2.

Διαιτησία: Μίχος, Μπεκάρης, Χρ. Σταμάτης
ΑΟ ΒΑΣΙΛΑΤΙΚΩΝ: (Α. Γελέκας) Ε. Πλασκασοβίτης, Μαγγιώρος, Α. Πλασκασοβίτης, Αρσ. Κουλούρης, Γιαννούλης, Ρίζος, Τ. Μαράι, Μπότσης, Κουτρούλης, Σ. Μαράι, Κάντας. Έπαιξαν και οι: Μηνάς, Λειτούργης, Κουρής, Ανδρονικόπουλος
ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΦΑΚΕΡΩΝ: (Λαγός) Μαλαχάς, Λάσι, Νικοκάβουρας, Μπάνος, Ασπιώτης, Ν.Κακαβα΄κης, Κ. Κακαβάκης, Λαγός, Μεταλληνός, Μέρα, Μεσημέρης. Έπαιξαν και οι: Ψαρράς, Βασιλάκης, Προβατάς