Πανελληνιονίκης ο Διονύσης Γκίνης! – Μεγάλες επιτυχίες Κερκυραίων αθλητών

Πανελληνιονίκης ο  Διονύσης Γκίνης! – Μεγάλες επιτυχίες Κερκυραίων αθλητών

Πολύ μεγάλη επιτυχία για ένα εξαιρετικό παιδί από τις Αργυράδες, τον Διονύση Γκίνη (Ευθυμίου) που έδειξε ότι έχει λαμπρό μέλλον στον αθλητισμό. Ο αθλητής του ΑΣ Καράτε Αγίου Ματθαίου αναδείχτηκε δεύτερος πανελληνιονίκης στο Πανελλήνιο Παίδων/Κορασίδων. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των παίδων 13 ετών -40kg, στο αγώνισμα Κumite.

Ο Σύλλογος της Νότιας Κέρκυρας που έχει μια αξιοζήλευτη πορεία και αναδεικνύει συνεχώς πανελληνιονίκες έδειξε σε μια ακόμα μεγάλη διοργάνωση πόσο σοβαρή δουλειά γίνεται. Συμμετείχε στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Κορασίδων που έγινε στα Άνω Λιόσια, με εφτά αθλητές. Τους Διονύση Γκίνη, Αντώνη Δροσόπουλο, Πέτρο Μαλαχά, Αλέξανδρο Μητσιάλη, Γκερέλαντο Μπάρκα, Γιώργο Νικηφόρο και Σπύρο Παχή.

Με τρία μετάλλια στις αποσκευές τους επέστρεψαν οι δύο κερκυραϊκοί σύλλογοι ΑΣ Καράτε Αγ. Ματθαίου και Α.Σ "SOLAR-Κ.Κ.Σ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ", που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα καράτε Παίδων-Κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Κέντρο πάλης ,στα Άνω Λιόσια στην Αθήνα, το Σαββατοκύριακο 10-11 Μαρτίου 2018.

Συγκεκριμένα ο Διονύσης Γκίνης του ΑΣ Καράτε Αγ. Ματθαίου κατέκτησε τη δεύτερη θέση(αργυρό μετάλλιο)  στην κατηγορία παίδων 13 ετών -40kg KUMITΕ, ενώ οι αθλήτριες του SOLAR-Κ.Κ.Σ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ Μαρίσια Παπαδοπούλου και Ειρήνη Μεσιάν κατέκτησαν την τρίτη Θέση (χάλκινο μετάλλιο) στις κατηγορίες ΚΑΤΑ κορασίδων 9 ετών και KUMITE κορασίδων 9 ετών -25kg αντίστοιχα.