Φιλική νίκη της Κέρκυρας επί του Ηρακλή

Τη νίκη με γκολ του Μιράντα κατάφερε να πάρει η Κέρκυρα κόντρα στον Ηρακλή, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων.

Φιλική αναμέτρηση έδωσαν σήμερα Κέρκυρα και Ηρακλής στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, με το παιχνίδι να πραγματοποιείται στα 3-5 Πηγάδια.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις δύο ομάδες, καθώς ο Σπύρος Μπαξεβάνος για τους “κυανόλευκους” και ο Δημήτρης Σπανός για τους Φαίακες, έστησαν καλά τις άμυνες τους, γεγονός που δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές αμφότερων των ομάδων να βρουν χώρους για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ.

Με βασικό πρωταγωνιστή τις κλειστές άμυνες, η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 24ο λεπτό για την Κέρκυρα, με το σουτ του Αποστολίδη να σταματά στο δεξί δοκάρι του Γρηγοριάδη.

Έξι λεπτά αργότερα και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς, ο Ηρακλής απάντησε στις ευκαιρίες με τον Καζναφέρη, ο οποίος μετά από πάσα του Παναγιωτούδη πέρασε έναν αντίπαλο και σούταρε χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Με μοναδικό σημείο αναφοράς στο πρώτο 45λεπτο τις δύο αυτές φάσεις, Ηρακλής και Κέρκυρα πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς να έχουν πετύχει κάποιο τέρμα.

Διαμαρτυρίες Ηρακλή για πέναλτι, γκολ η Κέρκυρα

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή να ζητάει πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο ρέφερι Καραντώνης δεν καταλόγισε τίποτα. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πάνω-κάτω, με την Κέρκυρα να καταφέρνει να φτάσει στο γκολ στο 59΄. Συγκεκριμένα μετά από ωραία σέντρα του Αναστασόπουλου, ο Μιράντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής αύξησε την πίεση του ώστε να ισοφαρίσει, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλη φάση, με την Κέρκυρα να απειλεί εκ νέου στο 65’, καθώς ο Κρητικός έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν στο 73’ για τον Ηρακλή, με τον Παναγιωτούδη να κάνει την σέντρα, ωστόσο ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να σκοράρει.