Πρεμιέρα με νίκη του Αστέρα Πετριτή 2 -1 τον Κάβο εκτός

Δύσκολη νίκη του Αστέρα χθες, Σάββατο 29/9 στο γήπεδο της Λευκίμμης, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο,  επί του γηπεδούχου Κάβου με 2 – 1.

Με αμυντική τακτική οι γηπεδούχοι κράτησαν το 0 στο Α΄ ημίχρονο, όπου βγήκαν και πολύ επικίνδυνα σε δυο αντεπιθέσεις με Μ. Σάντα και Γιωτάκη χάνοντας τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Αστέρας είχε ευκαιρίες με Σιμτσάκη και Δ. Ίσερη.
Όλα κρίθηκαν στο Β΄ ημίχρονο. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 1 – 0 με γκολ του Σιμτσάκη στο 50΄ με κεφαλιά.  Με κεφαλιά του Πολύζου στο 55΄διαμορφώθηκε το 0 – 2. Στο 70΄ο Θ. Κουλούρης μείωσε σε 1 – 2 δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκε ο Ιωακειμίδης και ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες.

Διαιτησία: Θ. Βλάσσης, Μιχαλάς, Ξηρομερίτης

ΑΟ ΚΑΒΟΣ (Σπ. Παλαιοχωρίτης) Μακαντάνης, Καστρινός, Λυμπόπουλος, Ανδρονικόπουλος, Ράντος, Κουρής, Γράντος, Π. Μίαρης, Κουλούρης, Γιωτάκης, Μ. Σάντα. Έπαιξαν και οι: Ασπιώτης, Γούναρης, Νικόπουλος, Βλάσσης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: (Φ. Τάντης) Πισσιμίσης, Ιωακειμίδης, Α. Ίσερης, Φωτιάς, Μάμαλος, Πολύζος, Μουχερίδης, Γαρδικιώτης, Χρ. Γεωργοπάλης, Σιμτσάκης, Δ. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Δ. Ασπιώτης, Δ. Στούπας, Καλούδης, Καρράς

Η ανακοίνωση του Αστέρα

Αγχωτική νίκη για τον Αστέρα με 2-1 απέναντι στην ομάδα του Κάβου στο γήπεδο της Λευκίμμης. Σκόρερ για την ομάδα μας ο Σιμτσακης και ο Πολύζος, ενώ αποβλήθηκε προς το τέλος του παιχνιδιού ο Ιωακειμίδης. Ευχαριστούμε θερμά την ποιοτική ομάδα του Κάβου για την άψογη φιλοξενία και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Αστέρα την επόμενη Κυριακή απέναντι στους Παξούς.