Μοιρασιά: 1 – 1 Μ. Αλέξανδρος – Κεραυνός Αγ. Νικολάου - ΒΙΝΤΕΟ

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι χθες, Σάββατο, 24/11 ο γηπεδούχος Μ. Αλέξανδρος και ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1 – 1.

Καλά ξεκίνησε ο Μ. Αλέξανδρος που μόλις στο 2΄είχε καλή φάση με τον Μαζαράκη να πιάνει κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Τσουκιά. Στη συνέχεια ο Κεραυνός βελτιώθηκε και είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Θρασύβουλου που απόκρουσε ο Μάνδηλας στο 20΄και με τον Α. Μίαρη που από θέση τε α τετ πλάσαρε άουτ στο 30’. Έτσι το Α΄ ημίχρονο έληξε 0 – 0.

Στο Β΄ ημίχρονο άλλαξε η ισορροπία μετά την αποβολή του Σαμοϊλη στο 60΄. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Ζβέτκοφ έδωσε το προβάδισμα 1 – 0 στον Μ. Αλέξανδρο στο 65΄στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση αφήνοντας χώρους ανοιχτούς που δεν αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν με αντεπιθέσεις σε δυο φάσεις σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Από το 75΄και μετά ο Κεραυνός άσκησε περισσότερη πίεση και έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες με τον Θρασύβουλο στο 75΄να πλασάρει και να αποκρούει ο Μάνδηλας και με τον Χαντάι στο 80΄που πάνω στη γραμμή αποκρούστηκε το σουτ που έκανε από αμυντικό. Για την ομάδα του Κ. Καλούδη έσωσε την παρτίδα για μια ακόμα φορά  η χρυσή αλλαγή ο Αγγ. Κουλούρης με κεφαλιά στο 87΄ μετά από φάουλ του Καλησπεράτη. Το είχε ξανακάνει και στο 1 – 1 με την Ομόνοια εκτός έδρας.

Διαιτησία: Καββαδίας, Βραδής, Διαβάτης

ΑΕ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: (Δ. Πανδής) Μάνδηλας, Γραμμένος, Ξυλογιάννης, Βασιλείου, Μπόχαλης, Σαμοϊλης, Μαζαράκης, Κωνσταντίνου, Ζιάζιας, Ζβέτκοφ, Βλαχόπουλος. Έπαιξαν και οι: Βαρκλης, Ανυφαντής, Σέλλα, Αρματάς.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: (Κ. Καλούδης) Τσουκιάς, Ν. Δημουλής, Καλησπεράτης, Ε. Καλούδης, Χ. Μίαρης, Μαράι, Α. Μίαρης, Καββαδίας, Θρ. Καλούδης, Χαντάι, Μηνάς. Έπαιξαν και οι: Γ. Μίαρης, Ν. Ρέβης, Αγγ. Κουλούρης, Ρικάς.