Επική πρόκριση της Αναγέννησης στα πέναλτι (7 – 6) – 4 ομάδες τη ΔΕ Κορισσίων στους «8»!

Η τέταρτη ομάδα της ΔΕ Κορισσίων μετά τον Κρόνο, τον Αστέρα και τον Φαίακα που συμπληρώνει την οκτάδα του κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας είναι η Αναγέννηση Περιβολίου.

Πήρε χθες, Τετάρτη 28/11 στο γήπεδο Περιβολίου το 8ο εισιτήριο με Αντίπαλη με τον Όλυμπο, σε ένα ματς που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι αφού στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση δεν είχαμε νικητή.

Οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τελευταίο πέναλτι, ο Όλυμπος προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο. Όμως η Αναγέννηση στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο 70΄με τον Μίτσουλη και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον K. Μίαρη, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όπου το 2-2 παρέμεινε και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Στα πέντε πρώτα κτυπήματα είχαν από τέσσερα εύστοχα και πήγαν στη «ρώσικη ρουλέτα», εκεί όπου ευστόχησαν οι γηπεδούχοι, αστόχησε ο Όλυμπος και με συνολικό σκορ 7-6 πέρασε η ομάδα του Περιβολίου. Καθοριστική η συμβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σπ. Σμοϊλη που απόκρουσε τα δύο τελευταία πέναλτι των παικτών του Ολύμπου.

Να σημειωθεί ότι τραυματίστηκε ο διαιτητής Κώστας Γιούργας και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Η παράταση καθυστέρησε 25 λεπτά να ξεκινήσει, με τον πρώτο βοηθό, Θεοχάρη Σκορδίλη, να αναλαμβάνει καθήκοντα διαιτητή, ενώ την θέση του, ως πρώτος λάινσμαν, πήρε ο ρέφερι Πέτρος Νικόπουλος, που έτυχε να βρίσκεται στο γήπεδο. Μάλιστα με Ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά και καλή ανάρρωση στον διαιτητή Γιούργα Κώστα που τραυματίστηκε και αυτός στον χθεσινό αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ (Γιάννης Κουρής): Σμοϊλης, Γιαννακόπουλος, Μαραβελάκης, Κ. Βλάσσης, Θ. Μίαρης, Βάρθης, Σουλάνης, Νικομάνης, Σκούφος, Γ. Μίτσουλης, Στ. Μίαρης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Αρ. Μίαρης, Γ. Μίαρης, Κ. Μίαρης, Κ. Νάος.
ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Θανάσης Μαρτίνος - Κώστας Μάμαλος): Βάις, Λάπος, Κωνστάντης, Μωραϊτης, Γκιτσιάλης, Ζώτος, Κωνσταντόπουλος, Καραμάνος, Τζήλιος, Μαγκάβερν, Κούδας. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Κομνηνός, Μπούρας, Βλαχόπουλος, Μπακοχρήστος.

Εξαιρετικά αφιερωμένη

Με ανακοίνωση η Αναγέννηση αφιερώνει την πρόκριση στους άτυχους ποδοσφαιριστές της ομάδας, Γιάννη Μίτσουλη και Πέτρο Νικομάνη που διεκομίσθησαν στο Νοσοκομείο, έχοντας υποστεί κάταγμα στη μύτη τους.

Αναλυτικά η ανακοίνωση
Παλικαρίσια πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι για την ομάδα μας απέναντι στην ομάδα του Ολύμπου. Αν και βρεθήκαμε να χάνουμε με 0-2 η ομάδα έβγαλε ψυχή στο τελευταίο 20λεπτο και κατάφερε να μειώσει αρχικά με τον Μίτσουλη Γιάννη και να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μίαρη Κώστα.

Στην διαδικασία των πέναλτι σκόραραν οι Μίαρης Κώστας, Μίαρης Γιώργος, Μαραβελάκης Στέλιος, Γιαννακόπουλος Παναγιώτης, Βλάσσης Κώστας ενώ ήρωας των πέναλτι αναδείχθηκε ο Σμοίλης Σπύρος καθώς απέκρουσε τα 2 τελευταία πέναλτι.

Η πρόκριση αφιερώνεται στον αρχηγό μας Μίτσουλη Γιάννη και στον Νικομάνη Πέτρο που βρίσκονται στο νοσοκομείο αυτή τη στιγμή με κατάγματα στη μύτη. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες και στον προπονητή μας καθώς και στην ομάδα του Ολύμπου και τους ευχόμαστε κάθε επιτυχία.