Πώς έγραψε ιστορία ο Φαίαξ Μαραθιά αποκλείοντας τον Κάβο

Με τη χθεσινή πρόκριση ο Φαίαξ Μαραθιά μετά από το 1 – 1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση και 3 – 0 στα πέναλτι, συνολικό σκορ 4 – 1 επί του Κάβου, στο γήπεδο Περιβολίου, έγραψε Ιστορία περνώντας για πρώτη φορά στην Ιστορία του στην προημιτελική φάση στο κύπελλο της ΕΠΣΚ. Ένας Φαίαξ από ατσάλι με την καθοδήγηση του Σπ. Νικομάνη προκρίθηκε πανάξια, αφού είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα χάνοντας ευκαιρίες νίκης και ας τον χωρίζουν δυο (!) κατηγορίες από την ομάδα του Κάβου!

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι παίκτες του Φαίακα πατούσαν γερά στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο ο Βασιλάκης στο 26΄με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0 – 1 εκμεταλλευόμενος σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων μετά από εκτέλεση κόρνερ και προσπάθεια του Λυμπόπουλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία με τον Αρ. Νικομάνη στο 31’.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες  στο 37΄με τον Μ. Σάντα, όταν πάνω στη γραμμή απέκρουσε ο Γεωργοπάλης και στο 41΄με τον Π. Μίαρη σε θέση τετ α τετ που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μακαντάνη που πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.

Στο Β΄ημίχρονο ο Φαίαξ ανέβασε την απόδοσή του και μετά από κόρνερ του Ν. Σαγιά και κεφαλιά του Δ. Νικομάνη μέσα από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 1 – 1 στο 57΄. Είχε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον τον Δ. Νικομάνη που μετά από κόρνερ του Ν. Σαγιά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά στο 66΄και με τον Καββαδία στο 78΄που από θέση τετ α τετ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην παράταση έλειψαν οι μεγάλες φάσεις με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με κάποια σουτ, αλλά ο Μακαντάνης ήταν σε ετοιμότητα.