Κέρκυρα – ΟΦΗ 0-3

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΟΦΗ, ο οποίος επιβλήθηκε στην έδρα της Κέρκυρας με 3-0, χάρη σε γκολ των Κοιλιάρα, Ντίνα και Βουό.

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο ΟΦΗ που είχε τις μεγαλύτερες φάσεις στην αναμέτρηση, κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο να βάλει τις βάσεις για τη νίκη (0-2), με τον Βουό να υπογράφει το τελικό 0-3 για τους Κρητικούς στο δεύτερο μέρος.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα, έχοντας πετύχει δυο γκολ από το πρώτο μέρος, ενώ αν οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου είχαν πιο καθαρό μυαλό στις τελικές φάσεις, θα μπορούσαν να είχαν ανεβάσει παραπάνω το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Κέρκυρα προσπάθησε να ξανά μπει στο ματς έχοντας δυο καλές στιγμές, ωστόσο ο πορτιέρε του ΟΦΗ, Σωτηρίου, κράτησε την ομάδα του, για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα ο Βουό στο 84’, γράφοντας το τελικό 0-3.

"Καθάρισε" την πρόκριση από το πρώτο μέρος ο ΟΦΗ

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρούνε τα πατήματά τους στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Κέρκυρας, με τον ΟΦΗ να ανεβάζει πιο γρήγορα ρυθμό, θέλοντας να... κλειδώσει την πρόκριση και να φτάνει στο 1-0 με το εκπληκτικό γκολ του Κοιλιάρα μόλις στο 8’, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πάνω γωνία του Αθανασόπουλου.

Οι Κρητικοί δεν σταμάτησαν εκεί, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πέντε λεπτά αργότερα, έφτασαν στο 2-0 με τον Ντίνα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από απόκρουση του πορτιέρε της Κέρκυρας, σε σουτ του Κουτσιανικούλη.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κάνουν παιχνίδι από τα πλάγια, χωρίς επιτυχία, με τον ΟΦΗ να είναι αυτός που έφτασε μία ανάσα από το 3-0, όταν ο Σάσι βρέθηκε απέναντι στον Αθανασόπουλο, με τον τελευταίο να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ανέβασε ρυθμό, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τον Σωτηρίου να έχει εύκολο έργο και τους “ασπρόμαυρους” να έχουν την πρόκριση στο... τσεπάκι τους.

Προσπάθησε η Κέρκυρα, ο Βουό το 3-0 για τους Κρητικούς

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε και πάλι τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει το τρίτο τέρμα, ενώ από την πλευρά της η Κέρκυρα προσπαθούσε να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 52’ ο Βουό απείλησε για τον ΟΦΗ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έχασε τεράστια ευκαιρία για τους Κρητικούς. Συγκεκριμένα ο Κουτσιανικούλης έκανε την κεφαλιά – πάσα έπειτα από κερδισμένο κόρνερ, ωστόσο αν και ο Βουό ήταν αμαρκάριστος μπροστά στον Σωτηρίου, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μια μεγάλη στιγμή, με τον Κουτσιανικούλη και πάλι να βγάζει την σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο ο Σασί μέσα από την περιοχή αστόχησε στην προβολή που έκανε.

Στο 64’ ο Μότα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η Κέρκυρα ωστόσο δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Σωτηρίου. Στη συνέχεια μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν δυο καλές στιγμές και συγκεκριμένα στο 81’ και στο 84’. Αρχικά ο Μότα έστειλε την μπάλα άουτ στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ στο σουτ που έκανε τρία λεπτά αργότερα, ο πορτιέρε του ΟΦΗ κατάφερε να αποκρούσει εντυπωσιακά, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Αμέσως μετά την τελευταία φάση της Κέρκυρας, ο ΟΦΗ κατάφερε να φύγει στην αντεπίθεση, ο Μιχόγεβιτς έδωσε με κεφαλιά την πάσα στον Βουό και ο τελευταίος με πλασέ κατάφερε να κερδίσει τον Αθανασόπουλο, γράφοντας το τελικό 3-0 υπέρ των Κρητικών.

Τα στοιχεία του αγώνα:

Κέρκυρα: Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης (71’ Σπίνουλας), Βέρτζος, Γεωργακόπουλος, Αναστασίου, Μότα, Θεοδωράκης, Βίλα (80’ Τουράμ), Νίκιτς, Σίλβα (80’ Σιατραβάνης), Μίσκου

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Αργυρόπουλος, Νάστος, Ντίνας (75’ Νοικοκύρης), Κουτσιανικούλης, Βουό (85’ Καλαϊτζάκης), Μιχόγεβιτς, Κοιλιάρας, Οικονόμου, Ποτουρίδης (65’ Κομεσίδης), Σασί