Ο Νέος 2017 3 -0 στο ντέρμπι με τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου

Δίκαια ο Νέος 2017 νίκησε στο σαββατιάτικο ντέρμπι της Α΄ κατηγορίας τον Κεραυνό Αγίου Νικολάου, αλλά όχι τόσο εύκολα, όσο δείχνει το τελικό σκορ που αδικεί τους φιλοξενούμενου που έπαιξαν με 9 παίκτες στο τελευταίο μισάωρο.
Στο γήπεδο της ΕΠΣΚ ο Νέος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή και απείλησε κυρίως με κάποια σουτ. Προηγήθηκε στο 30', με τον Παππά με 1-0 που ήταν και το σκορ του Α΄ ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Κ. Καλούδη μπήκαν πολύ δυνατά στο Β΄ ημίχρονο  και έκλεισαν τον Νέο στην περιοχή του κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ.  Η καλύτερη στιγμή και φάση - κλειδί για τον Κεραυνό το δοκάρι σε κεφαλιά του Κουλούρη στο 49΄και στη συνέχεια το σουτ του Τάσση που έκοψαν πάνω στη γραμμή οι γηπεδούχοι σουτ.
Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Νέος που διαθέτει πολύ καλή ομάδα εκμεταλλεύτηκε στημένη, φάση διαρκείας  και πέτυχε το 2-0 στο 60' με τον Σκεύη που πήρε το «ριμπάουντ» μετά το δοκάρι που είχε ο Παππά σε εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια ο Τάσσης είδε τη 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και στη μικροσύρραξη μεταξύ παικτών αποβλήθηκε απευθείας ο Χ. Μίαρης που κτύπησε εκτός φάσης «αντίπαλο». Με 9 παίχτες οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πετύχουν κάτι καλό.

Ο Νέος πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 80’ με τον Χρ. Μπούζη που επιχείρησε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα για να διαμορφωθεί το 3 – 0.
Διαιτησία: Κάντας, Μιχαλάς, Βραδής

ΝΕΟΣ 2017: (Μοσχονάς) Ραψομανίκης, Κασίμης, Μελίδης, Κοκοδήμας, Καποδίστριας, Αυλωνίτης, Λουλές, Παππάς, Γκερέκος, Δ. Μπούας, Σκεύης. Έπαιξαν και οι: Σουριανός, Μπούζης, Σπ. Μπούας

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: (Κ. Καλούδης ) Ν. Ρέβης, Γ. Μίαρης, Ν. Ρέβης, Χ. Μίαρης, Ν. Δημουλής, Τάσσης, Μαράι, Κουλούρης, Μηνάς, Χαντάι, Θρ. Καλούδης . Έπαιξαν και οι: Καλησπεράτης, Α. Μίαρης , Ε. Καλούδης, Ρικάς.

ΦΩΤΟ: apskeravnosagiounikolaou.blogspot.com & F/B ΝΕΟΣ