Ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου νίκησε 3 – 0 τον Αστέρα Μωραϊτίκων

Άλλη μια σημαντική νίκη πέτυχε ο κεραυνός Αγίου Νικολαόυ στο τοπικό ντέρμπι με τον Αστέρα Μωραϊτίκων χθες, Σάββατο 19/1 στο γήπεδο Πετριτή.

Καλύτερα μπήκε ο Αστέρας στο ματς έχοντας ελαφρά υπεροχή, χωρίς να έχει τη μεγάλη ευκαιρία, κάποια μακρινά σουτ δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Τσουκιά. Ο Κεραυνός απείλησε με σουτ του Θρ. Καλούδη έξω από την περιοχή και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλησπεράτη που κατέληξαν άουτ.
 Στο 37' με κεφαλιά του Κουλούρη – που σκοράρει συνεχώς-  έπειτα από κόρνερ του Καλησπεράτη διαμορφώθηκε το 1 – 0 που ήταν και το σκορ του Α΄ ημιχρόνου.

Ανοίχτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αφήνοντας περισσότερους χώρους πίσω. Έτσι στο 60' μετά από σουτ του Α. Μίαρη που κόντραρε, ο Χαντάι πήρε τη μπάλα και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα, έγραψε το 2-0 εδραιώνοντας τη νίκη των γηπεδούχων.

Με εκπληκτικό γκολ του Γ. Μίαρη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μίαρη Γ. στο 85'  διαμορφώθηκε το τελικό 3 – 0.΄

Γκρίζα στιγμή ο τραυματισμός του παίχτη των Μωραϊτίκων Κοκοφτόπουλου, ο οποίος σε μία ανύποπτη φάση φάνηκε να γυρίζει το γόνατό του.

Διαιτησία: Κορακιανίτης, Μίαρης, Καρρά

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: (Κ. Καλούδης) Τσουκιάς, Γ. Μίαρης , Ε.  Καλούδης, Χ. Μίαρης, Καλησπεράτης, Ν. Ρέβης, Τάσσης, Κουλούρης, Α. Μίαρης, Χαντάι, Θρ. Καλούδης, Μαράι, Μηνάς, Ν. Δημουλής, Ρικάς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΩΡΑΪΤΙΚΩΝ: (Μ. Κονισπολιάτης) Αλεξάκης, Ρίζος, Κουρτέσης, Στεργίου, Κοσμάς, Μπακίου Θέμας, Αυθίνος, Μαρκάτης, Κοκοφτόπουλος, Γιαννιώτης. Έπαιξαν και οι: Ανυφαντής, Ρέτσης, Ντούσας.

ΦΩΤΟ: apskeravnosagiounikolaou.blogspot.com