Διπρόσωπος ο Αστέρας Πετριτή 3 – 2 τον Αχιλλέα Νυμφών!

Με δυο πρόσωπα διαφορετικά, ένα σε κάθε ημίχρονο εμφανίστηκε ο Αστέρας στον χθεσινό (Κυριακή 27/1) αγώνα στο γήπεδο Πετριτή με τον Αχιλλέα Νυμφών.
 Καταιγιστικός στο Α΄ ημίχρονο προηγήθηκε μόλις στο 15΄με 3 – 0 με χατ τρικ του Μάμαλου … προλαβαίνοντας να χάσει και ένα πέναλτι με τον ίδιο παίκτη. Εξαιρετικό το ρεκόρ του Μάμαλου που στο 1΄, στο 5΄και στο 15΄πέτυχε το 3 – 0. Ο ίδιος στο 10΄κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε και απόκρουσε ο Λισγάρας, ενώ στην επαναφορά σούταρε ο Ιωακειμίδης και η μπάλα στο δοκάρι.

Σημαντικές ευκαιρίες έχασε ο Αστέρας με Μάμαλο, Κούμπους, Δ. Ίσερη και Γεωργοπάλη, ενώ ο Λισγάρας κάνοντας εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε τον Αχιλλέα στο παιχνίδι συμβάλλοντας να εξελιχθεί σε γκραν γκινιόλ στο Β΄ ημίχρονο.

Τότε που έπεσε κατακόρυφα η απόδοση του Αστέρα δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους που δεν τα παράτησαν να μειώσουν σε 3 – 1 με γκολ του Μπάγια στο 70΄.  Και στο 80΄ο Ρίζος με κεφαλιά μείωσε σε 3 – 2 κάνοντας το παιχνίδι ακόμα πιο συναρπαστικό. Μάλιστα στο 87΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το οφ σάιντ που υπέδειξε ο επόπτης Δημητράς στον Παναγιωτίδη που στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πισσάνη.

Συνολικά και με βάση τις ευκαιρίες η ομάδα του Πετριτή πολύ δίκαια πέτυχε μια σημαντική νίκη που την κρατά σε μικρή απόσταση από την κορυφή.

Διαιτησία: Κάντας, Δημητράς, Κουλούρη

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: (Β. Ξάνθης) Πισσιάνης, Ιωακειμίδης, Π. Λέσσης, Πολύζος, Μηνάς, Κούμπους, Γαρδικιώτης, Μάμαλος, Γεωργοπάλης, Δ.Ίσερης, Α. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Δ. Στούπας, Καλούδης, Δ. Ασπιώτης, Μοναστηριώτης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΥΜΦΩΝ: (Α. Πανδής) Λισγάρας, Λαγοπάτης, Μαρίτσας, Ρίζος, Μπάρντι, Βουργίδης, Παναγιωτίδης, Τζουρμανάς, Κεφαλληνός, Σγούρος. Έπαιξαν και οι Τσενεμπής, Μαρτίνος

Η ανακοίνωση του Αστέρα
Ευχόμαστε στην ομάδα του Αχιλλέα καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και να επιτύχει τους στόχους της. Ευχαριστούμε θερμά τον κόσμο που ενίσχυσε για μια ακόμα φορά την προσπάθεια του Αστέρα. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας την Τετάρτη απέναντι στον Αυγερινό Βαλανειου για το θεσμό του κυπέλλου.