«Χ»αράμισε ένα ημίχρονο ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου 1-1 με τον Κένταυρο Αρίλλα

«Χ»αράμισε ένα ημίχρονο ο Κεραυνός Αγίου Νικολάου 1-1 με τον  Κένταυρο Αρίλλα

ΑΟ Κένταυρος Αρίλλα - Α.Π.Σ. Κεραυνός Αγίου Νικολάου 1-1 σε ένα δυνατό παιχνίδι χθες, Σάββατο 23/2, ανάμεσα σε δυο δυνατές ομάδες, στο γήπεδο Αυλιωτών.

Ο Κεραυνός, όπως συνηθίζει στα περισσότερα εκτός έδρας ματς, «σπατάλησε» ένα ημίχρονο με μέτρια εμφάνιση. Αντίθετα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και πίεσαν χάνοντας στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μέσα. Μετά το 20΄οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απείλησαν με μπαλιά του Καλησπεράτη μέσα στην περιοχή που δεν πρόλαβε ο Μηνάς μετά την έγκαιρη επέμβαση αμυντικού.

Στο 30΄καρποφόρησε η υπεροχή των γηπεδούχων, όταν ο Δένδιας με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 1 – 0. Το πέναλτι υποδείχτηκε σε σέντρα του Μέσα που βρήκε το χέρι του Τάσση.

Διπλή ευκαιρία για τον Κεραυνό στο 43΄, όταν ο Χανταί σε θέση τετ α τετ σούταρε ο τερματοφύλακας  απόκρουσε και ο επερχόμενος Θρασύβουλος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του Κ. Καλούδη μπήκαν στο Β΄ ημίχρονο αποφασισμένοι να ανατρέψουν τη σε βάρος τους κατάσταση και διατήρησαν την υπεροχή, ενώ ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σε 1 – 1 νωρίς – νωρίς, μόλις στο 47΄,  με … φωτοβολίδα έξω από την περιοχή του Χαντάι που κατέληξε στο γάμα της εστίας!

Μέχρι το 90΄δε δημιουργήθηκαν επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στο τελευταίο, λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τριπλή ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη. Ο Χαντάι σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αποκρούει ο τερματοφύλακας και πάλι ο Θρασύβουλος, όπως στο Α΄ ημίχρονο, πλασάρει η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό και την κεφαλιά του Μηνά αποκρούει πάνω στη γραμμή αμυντικός.

Διαιτησία: Τόμπρος, Α. Βλάσσης, Μπεκιάρης

ΑΟ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΡΙΛΛΑΣ (Δένδιας) Καλούδης, Τσουκαλάς, Πουλιάσης, Δένδιας, Μπαντούνος, Μουζακίτης, Ν. Μέσσας, Κούρκουλος, Λούβρος, Α. Μουζακίτης, Κ. Μουζακίτης. Έπαιξαν και οι: Μεσίνης, Μπουνκέρτζι

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Κ. Καλούδης) Τσουκιάς, Γ. Μίαρης, Ν. Ρέβης, Ε. Καλούδης, Χ.Μίαρης, Τάσσης, Μαράι, Καλησπεράτης, Μηνάς, Χαντάι, Θρ. Καλούδης. Έπαιξαν και οι: Ζερβός, Α. Μίαρης, Κουλούρης, Ν. Δημουλής