Νίκησε και στο τοπικό ντέρμπι ο Φαίαξ 3 – 0 τον ΑΟ Βασιλατίκων

Τη 16η νίκη σε 17 αγώνες πέτυχε ο Φαίαξ που παραμένει αήττητος, σήμερα, Κυριακή 17/2,  επί του αξιόμαχου ΑΟ Βασιλατίκων στο γήπεδο περιβολίου. Πρωταγωνιστής ο Β. Νικομάνης που μόλις  στο 1΄με προβολή αξιοποίησε τη σέντρα του Κ. Γούναρη γράφοντας το 1 – 0. Ο ίδιος παίκτης στο 8΄με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 2 – 0 δίνοντας … παράσταση νίκης στον Φαίακα. Και λίγο πριν από τη λήξη του Α΄ ημιχρόνου στο 43΄, ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΟΒ Γαστεράτος. Ο Φαίαξ απείλησε με τους Β. Νικομάνη, Βλάσση, Α. Γούναρη, ενώ ο ΑΟΒ προσπάθησε, αλλά δεν είχε κλασική ευκαιρία.

Στο Β’ ημίχρονο και στο 71΄διαμορφώθηκε το τελικό 3 – 0 από τον Κοσμά που εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Κ. Γούναρη. Στα αξιοσημείωτα η 2η κίτρινη κάρτα του Χρ. Νικομάνη που είχε σαν αποτέλεσμα να παίζουν με 10 οι γηπεδούχοι. Ισορροπία μετά το 80΄με την αποβολή του Ι. Κουλούρη με 2η κίτρινη.

Διαιτησία: Θ. Βλάσσης, Τσιριμιάγκος, Μπαμπούλης.

ΦΑΙΑΞ (Σπ. Νικομάνης) Μακαντάνης, Κοσμάς, Γεωργοπάλης, Χρ. Νικομάνης, Αρμενιάκος, Δ. Νικομάνης, Β. Νικομάνης, Κ. Γούναρης, Βλάσσης, Α. Γούναρης. Έπαιξαν και οι: Μπότσης, Βλαχόπουλος, Καστρινός.

ΑΟ ΒΑΣΙΛΑΤΙΚΩΝ (Λειτούργης) Ν.Δ. Γαστεράτος, Ν. Π. Γαστεράτος, Κυπριώτης, Α. Κουλούρης, Γ.Κάντας, Ι. Κουλούρης, Καββαδίας, Γιαννούλης, Κουτρούλης, Αλμπάν, Σπ. Κάντας. Έπαιξαν και οι: Κ. Νικομάνης, Ν. Κουλούρης, Μπάνης.