Προβάδισμα Αστέρα 1 – 0 στο Περιβόλι

Προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΚ πήρε σήμερα Τετάρτη 13/3 στο γήπεδο Περιβολίου ο Αστέρας νικώντας την τοπική Αναγέννηση για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης με γκολ του Δ. Ίσερη στο 65΄.

Ο Αστέρας είχε μια φλύαρη υπεροχή, αλλά η Αναγέννηση παίζοντας με σωστή αμυντική τακτική ήταν ανταγωνιστική και είχε και δοκάρι στο 90+ με πλασέ του Μίτσουλη.

Χωρίς μεγάλες φάσεις το Α΄ημίχρονο έληξε 0 – 0. Στη σημαντικότερη φάση στο 15΄ο Γαρδικιώτης είχε οριζόντιο δοκάρι. Στις αρχές του αγώνα ένα σουτ του Χρ. Γεωργοπάλη έφυγε άουτ, ενώ για την Αναγέννηση ο Μίτσουλης από καλή θέση δεν πρόλαβε να σουτάρει μετά από παρέμβαση αμυντικού των φιλοξενουμένων. Πολύ καλή απόκρουση του Πισσιάνη στο 30΄σε προσπάθεια του Μάγγου.

Στο Β΄ημίχρονο ο Αστέρας είχε δυο καλές επιθέσεις με τον Χρ. Γεωργοπάλη που σούταρε και η μπάλλα πέρασε άουτ (50΄), όπως η και η κεφαλιά του αδελφού του Νίκου (55΄). Στο 62΄άλλη μια καλή απόκρουση του Πισσσιάνη σε πλασέ του Μίτσουλη.

Στο 65΄το ωραίο γκολ του Δ. Ίσερη με μακρινό σουτ που έκρινε και τον αγώνα.

Ο Πολύζος στο 75΄απείλησε από καλή θέση. Ωστόσο η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μίτσουλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Έτσι πήρε προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό ο Αστέρας, αλλά όλα θα κριθούν στον απαναληπτικό αγώνα στο γήπεδο του Πετριτή.

Διαιτησία: Νικόπουλος, Βραδής, Ζουρτουμίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ: (Ι. Κουρής) Β. Νάος, Κ. Βλάσσης, Γιαννακόπουλος, Θ. Μίαρης, Γ. Μίαρης, Μαράι, Μαραβελάκης, Σουλάνης, Μάγγος, Αρτ. Μίαρης, Μίτσουλης. Έπαιξαν και οι: Χ. Νικομάνης, Κ. Νάος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: (Β. Ξάνθης) Πισσιάνης, Ιωακειμίδης, Π. Λέσσης, Καρράς, Πολύζος, Γαρδικιώτης, Δ. Ασπιώτης, Μάμαλος, Ν. Γεωργοπάλης, Χρ. Γεωργοπάλης, Δ. Ίσερης. Έπαιξαν και οι: Δ. Στούπας, Α. Ίσερης, Σίσκοφ, Κούμπους.