Πρώτος και καλύτερος ο Κρόνος! – Πώς νίκησε 1 – 0 τον Μακεδονικό Φούφα

Την πιο ιστορική νίκη στην 50χρονη ένδοξη ιστορία του μέχρι την … επόμενη πέτυχε ο Κρόνος την Κυριακή 7/4 στο γήπεδο Πτολεμαϊδας επί του γηπεδούχου και ισόβαθμου μέχρι τότε Μακεδονικού Φούφα. Ο Κρόνος έχει ακόμα έναν αγώνα τον τελικό των τελικών την Κυριακή 14/4 που είναι δύσκολος απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του αυτή την περίοδο του Ομίλου που έχει πετύχει εκπληκτικές νίκες, όπως στη Ναύπακτο με 3 – 0. Ο Τηλυκράτης ο περσινός πρωταθλητής με έναν ικανότατο και έμπειρο προπονητή τον Δ. Μαγκαφίνη είναι επικίνδυνος αντίπαλος και θέλει προσοχή. Για αυτό τέλος οι πανηγυρισμοί και χρειάζεται σοβαρότητα και τα κεφάλια χαμηλά για να μπορέσει ο Κρόνος να πανηγυρίσει τον τίτλο και την άνοδο στη Β΄ΕΘΝΙΚΗ (FOOTBALL LEAGUE). Ο Κρόνος μπορεί να γίνει η τρίτη κερκυραϊκή ομάδα που θα κατακτήσει τον τίτλο στη Γ’ εθνική, μετά τον ΑΟ Κέρκυρα και τον ΑΟ Κασσιόπη.

Ο Κρόνος στην Πτολεμαίδα ήταν πρώτος … μάγκας, έβγαλε ψυχή απέναντι σε έναν αντίπαλο που διεκδίκησε με πάθος και με σκληρό παίξιμο την τελευταία του πιθανότητα για να διεκδικήσει ανάλογα και τα αποτελέσματα των άλλων τη δεύτερη θέση. Μια νίκη που συνδυάστηκε με την επιστροφή του Γ. Καλούδη στον πάγκο χάρη σε ένα χρυσό γκολ του Κάνεφ στο 27΄.

Ο Κρόνος είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στην αρχή και μέχρι το 1- 0 στο 27΄και στο Β΄ ημίχρονο από το 60΄μέχρι το τέλος που είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ενώ διαμαρτύρεται και για την ακύρωση γκολ του Μουζακίτη στο 75΄. Για μια ακόμα φορά οι φίλαθλοι του Κρόνου στήριξαν την ομάδα και ήταν ο 12ος παίκτης και πανηγύρισαν έξαλλα μαζί με τους παίκτες, τον πρόεδρο και τη Διοίκηση.

Το τοπικό site e-ptolemeos.gr γράφει βγάζοντας και πίκρα με μεροληπτικούς χαρακτηρισμούς για τον Κρόνο: « Η οριστική «ταφόπλακα» στα όνειρα ήρθε τη Κυριακή όταν ο Κρόνος πέρασε από την Πτολεμαΐδα κερδίζοντας με 1-0 στο ντέρμπι μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους οι μισοί από τους οποίους (περίπου)  ήταν από Κέρκυρα. Ο Μακεδονικός ήξερε (αφού τη τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό) πως και με νίκη δεν ήταν σίγουρος αλλά ήθελε να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια. Τελικά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε το βαθμό και έτσι μια χρονιά που ξεκίνησε με όνειρα και ελπίδες και έδειχνε ότι θα τελείωνε όμορφα τελείωσε με δάκρυα. Ο Φούφας δεν ήταν κακός και για 60 περίπου λεπτά ήταν πολύ καλύτερος από το Κρόνο που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν από τις χειρότερες ομάδες που πέρασαν από την Πτολεμαΐδα».

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι το 27΄που πέτυχε το εκπληκτικό γκολ ο Κάνεφ με ωραίο κατέβασμα και κανονιά γράφοντας το 0 – 1 ο Κρόνος πατούσε καλά στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο στο 15΄, όταν  ο Τοπάλης σέντραρε ο Ματούλας με το κεφάλι έστρωσε στο Χάιτα που σούταρε από καλή θέση η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε κόρνερ.

Μετά το 0 – 1 στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του Α΄ ημιχρόνου  οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση. Στο 34΄ σε κόρνερ του Τοπάλη η μπάλα πέρασε διαδοχικά από τα κεφάλια των Ματούλα, Χάιτα, Τακίδη και Τζουβάρα αλλά κανείς δεν μπόρεσε ολοκληρώσει. Ο Ζάχος στο 37΄απέκρουσε σωτήρια με το πόδι σε κόρνερ το σουτ του Μαυροματίδη από θέση τετ α τετ.

Στις αρχές του Β΄ ημιχρόνου ο Μακεδονικός πίεσε, αλλά δεν είχε την κλασική ευκαιρία και μετά το 60΄ο Κρόνος κυριάρχησε.

Στο 63΄ ο Κοιλιάρας έδωσε στον αφύλακτο Μουζακίτη μέσα στη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έσωσε. Στο 66΄ ο Κονισπολιάτης έδωσε στον Μουζακίτη που ήταν πηγή κινδύνων για την εστία των γηπεδούχων, πλάσαρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 74΄ σέντρα Κοιλιάρα η μπάλα πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα, ο Μουζακίτης την έσπρωξε προς τα δίχτυα, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε πριν καταλήξει στα δίχτυα με τους παίκτες του Κρόνου να ζητάνε γκολ θεωρώντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή της εστίας. Μια φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα.

Εκτός από το γκολ ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων ο διαιτητής Μαλούτας από το Σ.Δ. Ημαθίας που έδειξε κίτρινες στους Δινοβίτση, Τζουβάρα, Μουζακίτη, Κόλλινς και Σπάχιου, Βοηθοί ήταν οι Δέλλιος και Δεμερτζής από τον Σ.Δ. Πέλλας.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ (Γ. Σαμαράς): Μπίντσης Ι., Σιδηρόπουλος, Δινοβίτσης (81' Σβίρος), Τακίδης, Τζουβάρας (81' Λιάπτσης), Φωτιάδης, Μπίντσης Ν., Τοπάλης, Χάιτας (77' Καλογιαννίδης), Ματούλας (87' Εράλντι), Τοπάλης, Μαυροματίδης.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΡΓΥΡΑΔΩΝ (Γ. Καλούδης): Ζάχος, Κωστακιώτης, Ανυφάντης, Ντερτιλής, Κόλλινς, Αχείμαστος, Χαρτσιάς (65' Κονισπολιάτης), Χατζηδημητρίου (77' Σπαχίου), Κάνεφ (90’ Βλάσσης), Κοιλιάρας (76' Σπαχίου), Μουζακίτης